Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bavorsko: Hraniční kontroly nejsou namířeny proti Čechům

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann | foto: ČTK

SCHWANDORF Chystané četnější namátkové kontroly bavorské policie u hranic s Českou republikou nejsou namířeny proti Čechům. Na dotaz ČTK to v pátek ve Schwandorfu řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Vyjádřil přitom výhrady k výměně informací s Českou republikou o DNA profilech a registračních údajích u vozidel. Českou stranu také vyzval k ještě razantnějšímu postupu proti obchodníkům s pervitinem a jeho výrobcům v Česku.

Herrmann v bavorském městě Schwandorf nedaleko českých hranic představil strategii boje s přeshraniční kriminalitou, jejíž podstatnou součástí budou ještě intenzivnější kontroly na silnicích u hranic s Českem. Herrmann se v této souvislosti neobává, že by se mohla opakovat nedávná minulost, kdy po zavedení těchto kontrol zaznívala z Česka jejich tvrdá kritika. Češi je podle něj v současnosti akceptují už mnohem více.

VÍCE ZDE:

Proti kriminalitě, ne proti Čechům

"Toto opatření není jakkoli namířeno proti našim českým sousedům," zdůraznil ministr, podle něhož Bavoři nyní kontrolují více Němců než Čechů. Vyzdvihl přitom přínos těchto kontrol k potírání kriminality v pohraničí. "Jen do října 2013 při nich naši policisté odhalili přes 18 500 trestných činů," poznamenal.

Herrmann vyhlásil boj s přeshraniční kriminalitou za hlavní úkol bavorské policie pro letošní rok. Důvodem je podle něj pokračující "zaplavování" Bavorska českým pervitinem, rostoucí počet krádeží automobilů, které nezřídka po ukradení mizí za hranicemi, či "masivní nárůst" ilegálních přechodů bavorských hranic, které mají často na svědomí organizované převáděčské skupiny.

Zdůraznil zejména problém pašování pervitinu z Česka. V roce 2012 podle ministra největší německé země zajistili bavorští policisté 14,3 kilogramu této rychle návykové drogy, což bylo o 22 procent více než o rok dříve. Do začátku loňského prosince jí zachytili už více než 34 kilogramů. Herrmann sice ocenil, že čeští policisté zintenzivnili v posledních měsících pátrání po varnách pervitinu v českém pohraničí, vyzval nicméně Čechy k ještě razantnějšímu postupu při odhalování obchodníků s drogami a varen v Česku.

Drogová turistika

"Právě levné české drogové laboratoře dělají z Bavorska odběratelskou a tranzitní zemi pro drogový turismus," prohlásil bavorský ministr za vládní Křesťanskosociální unii (CSU).

Mnohem užší spolupráce s českými kolegy má být dalším pilířem Herrmannova plánu k potírání přeshraniční kriminality. Postěžoval si přitom, že výměna informací s některými partnery v Evropské unii a schengenském systému nefunguje tak, jak má. "Uspokojivě například stále ještě nefunguje výměna DNA profilů a registračních údajů u vozidel s Českem. To je nutné ještě zlepšit, abychom mohli rychleji pochytat pachatele působící přes hranice," uvedl Herrmann.

Na druhou stranu vyzdvihl práci společného česko-německého centra policejní a celní spolupráce sídlícího v krušnohorských Petrovicích a bavorském Schwandorfu, kde v současnosti působí dohromady 101 českých a německých pracovníků.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...