4. prosince 2017 10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bavorský premiér Seehofer podle médií skončí začátkem příštího roku ve funkci

Bavorský premiér Horst Seehofer (CSU) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bavorský premiér Horst Seehofer (CSU) | foto: Reuters

BERLÍN Bavorský premiér Horst Seehofer skončí podle německých médií v prvním čtvrtletí příštího roku ve funkci. Nahradit ho má tamější ministr financí Markus Söder. V čele Křesťanskosociální unie (CSU) by Seehofer, který se po propadu strany v zářijových parlamentních dostal pod velký tlak, měl zůstat. Mohl by se také stát ministrem v příští celoněmecké vládě.

CSU v zářijových volbách sice v rámci Bavorska zůstala nejsilnější stranou, když získala 38,8 procenta hlasů, proti hlasování před čtyřmi lety ale ztratila 10,5 procentního bodu, což zneklidnilo řadu straníků, kteří se obávají, že v zemských volbách příští rok CSU ztratí většinu v bavorském parlamentu.

Pozice osmašedesátiletého Seehofera se kvůli volebnímu výsledku stala neudržitelnou. Rozhodnutí o své politické budoucnosti sliboval Seehofer už před dvěma týdny, definitivně nakonec padlo v pondělí na zasedání poslanců CSU v bavorském zemském sněmu.

Seehofera vystřídá ministr financí Söder

Na čele vlády spolkové země sousedící s Českem Seehofera vystřídá ministr financí Söder. Další možný uchazeč o tento post - bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann - dal najevo, že do souboje se Söderem nepůjde. Padesátiletému politikovi v pondělí Seehofer, který stojí v čele bavorské vlády od roku 2008, slíbil dobrou spolupráci, i když právě Söder bývá označován za jeho velkého vnitrostranického soka.

CSU, která je sesterskou stranou křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové, dlouhá desetiletí dominuje bavorské politice a obsazuje post tamního ministerského předsedy. V současném zemském sněmu má strana nadpoloviční většinu. Aktuální průzkum ji ale přisoudil „jen“ 37 procent hlasů.

- Od listopadu 2011 do října 2012 byl předsedou Spolkové rady, tedy horní parlamentní komory. Poté, co v únoru 2012 rezignoval kvůli sérii afér tehdejší německý prezident Christian Wulff, zastával do března 2012 tento post prozatímně Seehofer, než byl novým prezidentem zvolen Joachim Gauck

 - V letech 1992 až 1998 byl ministrem zdravotnictví ve vládě Helmuta Kohla, po vytvoření vlády velké koalice v roce 2005 se stal ministrem pro ochranu spotřebitelů, výživu a zemědělství.

- Po odchodu Edmunda Stoibera v září 2007 usiloval Seehofer o předsednickou funkci v CSU.

- Seehofer se v prosinci 2010 stal prvním bavorským premiérem, který do Česka přijel na oficiální návštěvu. Německá média tehdy návštěvu označila za „konec doby ledové“ a novou kapitolu ve vztazích obou zemí.

- V tajných dokumentech ministerstva zahraničí USA, které v roce 2010 publikoval server WikiLeaks, se o Seehoferovi píše jako o nevypočitatelném politikovi a populistovi, který má jen slabé znalosti o mezinárodní politice.

- Seehofer patřil k ostrým kritikům přistěhovalecké politiky kancléřky a šéfky sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angely Merkelové.

- Seehofer se pod velký tlak dostal kvůli výsledkům zářijových parlamentních voleb. CSU v nich sice v rámci Bavorska zůstala nejsilnější stranou, když získala 38,8 procenta hlasů, proti hlasování před čtyřmi lety ale ztratila 10,5 procentního bodu.

- O možném Seehoferově odchodu se mluvilo už v minulosti. On sám tvrdil, že před zemskými volbami v roce 2018 odejde do politického důchodu. Letos v dubnu ale oznámil, že navzdory dřívějším prohlášením hodlá v politické kariéře pokračovat.

- Narodil se 4. července 1949 v Ingolstadtu.

- Vystudoval Správní a hospodářskou akademii v Mnichově.

- Členem CSU se stal v roce 1971, v letech 1994 až 2008 působil jako místopředseda strany. V letech 1980 až 2008 byl poslancem Spolkového sněmu.

- Je podruhé ženatý, má čtyři děti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz