21. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Beduíni brali uprchlíkům orgány. Bez umrtvení

Skalpel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skalpel (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ARÍŠ Stovky afrických uprchlíků se podle informace televize CNN staly oběťmi kriminálního obchodu s lidskými orgány. Stojí za ním údajně beduíni, kteří pašují utečence přes hranici do Izraele, a zkorumpovaní egyptští lékaři.

Jejich oběti pocházejí především ze Súdánu, Etiopie nebo Eritreje. Bez umrtvení jsou jim odnímány ledviny, játra a další orgány. Brutální zásahy oběti zpravidla nepřežijí.

CNN svou zprávu podepřela důkazními fotografiemi získanými od egyptské organizace na ochranu lidských práv New Generation Foundation for Human Rights a italské skupiny EveryOne Group. Na záběrech jsou těla údajných uprchlíků s chybějícími orgány. Mrtvoly byly nalezeny na Sinajském poloostrově se známkami rozsáhlých operačních zásahů. Egyptské úřady se k této záležitosti zatím oficiálně nevyjádřily.

Šéf egyptské organizace na ochranu lidských práv Hamdí Azzazí řekl CNN, že zločinečtí egyptští lékaři přijeli s mobilními operačními stany a sterilními chladicími boxy. Vybrali si své oběti, omráčili je a odebrali jim orgány. Poté byli prý těžce poranění uprchlíci ponecháni svému osudu a zemřeli. Azzazí mluvil o stovkách obětí.

ČTĚTE TAKÉ:

Světová zdravotnická organizace WHO nedávno ve své zprávě označila Egypt za regionální uzel obchodu s lidskými orgány. Egyptští experti ve zprávě CNN mluvili o lukrativním obchodu. Cena za jeden orgán začíná na 20.000 dolarech (zhruba 376.000 korun), řekl CNN jistý beduín, který se prý aktivně podílel na tomto obchodu. Další beduín jeho údaje potvrdil. Svá jména odmítli uvést.

Policejní důstojník odpovědný za bezpečnost na severu Sinajského poloostrova televizi CNN řekl, že jeho jednotky vědí o ilegálním obchodu s orgány v obvodě své působnosti. Kdo za ním stojí, jim prý ale není známo.

Tábory mučení

Po příchodu do Izraele někteří afričtí uprchlíci vyprávěli, že v pouštních táborech na Sinaji působí obchodníci s lidskými orgány, kteří jim hrozili, že jim odejmou orgány. Mluvčí izraelské humanitární organizace Lékaři za lidská práva (PHR) Jael Maromová dnes řekla, že na klinice v Tel Avivu vyslechla výpovědi o násilném odnímání orgánů od 27 uprchlíků. Konkrétní důkazy ale nejsou k dispozici.

"Víme, že pašeráci systematicky zajímají uprchlíky jako rukojmí a požadují za ně horentní výkupné," řekla Maromová. Mluvila o "táborech mučení" na Sinajském poloostrově. "Systém funguje tak, že uprchlíci zažívají těžké násilí a pak volají svým příbuzným, aby je vykoupili." Podle údajů izraelského imigračního úřadu přišlo od začátku letošního roku do země ilegálně přes Sinajský poloostrov přes 10.000 uprchlíků. Loni jich bylo celkem přes 14.000.

Více než polovina afrických uprchlíků, kteří byli ošetřováni na klinice v Tel Avivu, vyprávělo podle údajů organizace PHR o takovém zajetí a mučení. Mnohé ženy prý byly opakovaně znásilňovány.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.