Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Během pochodu za připomenutí zabitého černocha ve Fergusonu někdo střílel

Svět

  21:42
FERGUSON (USA) - V americkém městě Ferguson v neděli zazněly výstřely během pochodu k připomínce smrti černošského mladíka Michaela Browna, kterého tam před rokem zastřelil bělošský policista. Podle policie se ale zdá, že střelba nebyla namířena proti účastníkům pochodu.

Američané jsou nejednotní, zda byl zásah policisty přiměřený foto: Reuters

Vzpomínkové akce jsou zatím bez závažnějších incidentů, uvedl šéf okresní policie Jon Belmar.

Šest výstřelů zaznělo ve chvíli, když se zhruba 300 lidí vydalo ke kostelu na předměstí Fergusonu. Pochod byl podle agentury Reuters následně zastaven a policie a sanitky začaly přijíždět do oblasti za kostelem, odkud zřejmě výstřely vzešly.

Osmnáctiletý Brown byl prvním v sérii případů neozbrojených černochů, které zastřelil bělošský policista. Tyto případy vyvolaly protesty veřejnosti a prezident Barack Obama se kvůli nim snaží vybavit co nejvíce policistů kamerami povinně nošenými na těle. Střílející policista Darren Wilson kvůli Brownově smrti odešel od tamního policejního sboru, ale velká porota se jej rozhodla neobvinit, což loni v listopadu podnítilo další protesty.

Lidé si připomínají mladíkovu smrt
Lidé si ve Fergusonu připomínají smrt černošského mladíka. Uprosřed otec...

Památku mladíka v neděli lidé uctili čtyřmi a půl minutami ticha, což mělo symbolizovat zhruba čtyři a půl hodiny, po které tělo zastřeleného Browna leželo uprostřed ulice. Následně byly vypuštěny dvě bílé holubice a ztichlý dav se dal na pochod, aby uctil Browna i ostatní, kteří zemřeli rukou strážců zákona. Tento seznam se v pátek rozšířil o další jméno, když bělošský policista zastřelil v texaském Arlingtonu neozbrojeného devatenáctiletého černocha Christiana Taylora.

V tiché rezidenční ulici, kde Brown loni zemřel, v neděli lidé znovu vytvořili improvizovaný památník z plyšových hraček, květin a svíček. Na chodníku, jen několik kroků od místa jeho smrti, byla umístěna cedule znázorňující holubici, vyhotovenou z kovu.

Vzpomínkové akce za účasti Brownova otce se v ulicích Fergusonu ve státě Missouri konaly už v sobotu večer. Další shromáždění se mají konat rovněž v jiných amerických městech, včetně New Yorku.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat