31. prosince 2010 11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Belgie končí v čele Evropské unie, vládu převezme Maďarsko

Belgický premiér Yves Leterme | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgický premiér Yves Leterme | foto: Reuters

BRUSEL/BUDAPEŠŤ Belgie dnes zažívá poslední den v čele Evropské unie. Během svého půlročního předsednictví musela řešit především krizi Eura a stabilitu států eurozóny. Podle analytiků země i přes vnitropolitickou krizi úkol zvládla. Vládu sedmadvacítky od nového roku převezme Maďarsko, čekají ho turbulence na trzích i otázka Romů.

Hospodářství některých zemích unie se sice pomalu zotavuje z nejhorších dopadů finanční a hospodářské krize, v jiných je ale situace stále napjatá. Hrozí, že po Irsku a Řecku bude potřeba finančně pomoci i dalším zemím. Zejména se hovoří o Portugalsku a Španělsku.

Co čeká Maďary?

Kromě hospodářských a měnových otázek Maďaři, na jejichž hospodářství krize také velmi tvrdě dolehla, chtějí řešit i řadu dalších témat. Jde třeba o posílení konkurenceschopnosti EU vůči zbytku světa. Jednat budou i o dohodě mezi EU a USA o výměně informací o cestujících v letecké dopravě, což je označováno za jeden z klíčových nástrojů pro boj s terorismem. Je to ale velmi citlivé téma a dají se očekávat složitá jednání.

Maďaři by chtěli řešit postavení romské menšiny v EU, která čítá kolem 12 milionů lidí. V minulých měsících vlnu nevole vyvolalo vyhošťování Romů z Francie, kvůli čemuž se otevřela široká debata o tom, jak Romům pomoci.

Postoupit bude Budapešť chtít v přístupových jednáních s Chorvatskem, které by EU za Maďarů ráda dokončila. Budapešť by ráda otevřela i nové kapitoly v jednáních s Tureckem, i když to je zatím nejisté kvůli rezervovanému postoji některých zemí k unijním ambicím Ankary.

Výhodou Maďarska proti Belgii nebo vůči Česku by mohla být silná domácí pozice tamní vlády. Kabinet premiéra Viktora Orbána má jasnou převahu v maďarském zákonodárném sboru. Belgii stále vládne kabinet, který už před více než půl rokem podal demisi, v Česku se přímo během předsednictví měnila vláda.

Bezvládná a zadlužená Belgie

Maďarsko je třetí země z bývalého komunistického bloku, která bude 27členné unii předsedat. Ještě před ČR v EU v prvních šesti měsících roku 2008 předsedalo Slovinsko. "Východní stopa" ale nezmizí ani poté, co Maďaři na konci června skončí. Pomyslné žezlo pak předají Polákům.

Mediální zákon v rozporu s EU
Obrázek Maďarska v EU kromě neutěšeného stavu tamní ekonomiky a státních financí kalí současná kontroverze kolem rozsáhlé reformy jeho mediálního zákona. Evropská komise už prověřuje, zda je v souladu s právem a principy EU schválená tento měsíc vyvolala ostrou kritiku od nejrůznějších organizací, tisku i některých politiků ze zahraničí. Terčem kritiky je zejména možnost pokutovat média za údajně nevyvážené zpravodajství, a to v přepočtu až více než 18 miliony korun.

Náhubkový zákon pro média

Rok 2010 v obrazech

Mezi kritiky byl i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který zákon označil za neslučitelný s demokratickými principy. Za nepřijatelný ho považuje šéf liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt, lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn dokonce kvůli němu přirovnal Maďarsko k autoritářskému Bělorusku. Mluvčí německé vlády pak upozornil, že "jako budoucí předsednická země EU Maďarsko přirozeně nese mimořádnou odpovědnost za obraz celé Evropské unie ve světě".

Lidovky.cz, ČTK

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.