Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po výhře Maroka nad Belgií vypukly nepokoje. Fanoušky rozháněli vodními děly

Svět

  8:50
V několika belgických a nizozemských městech vypukly nepokoje po nedělní výhře Maroka nad Belgií na mistrovství světa ve fotbale. V Bruselu policie nasadila na rozehnání davu vodní děla a slzný plyn. V metropoli zadržela zhruba desítku lidí a dalších osm ve městě Antverpy na severu země. V nizozemském přístavu Rotterdam byli zraněni dva policisté.

V Bruselu desítky fanoušků Maroka převracely a zapalovaly auta a elektrické skútry, lidé také házeli na auta cihly. Policie zasáhla poté, co jeden člověk utrpěl zranění v obličeji, uvedla její mluvčí.

Bruselský starosta Philippe Close vyzval, aby se lidé drželi stranou centra a zdůraznil, že úřady dělají vše pro to, aby v ulicích udržely pořádek. Na příkaz policie byl přerušen provoz metra a tramvají. Informovala o tom agentura AP.

K výtržnostem došlo také ve městech Antverpy a Lutych. „Je smutné pozorovat, jak několik jedinců zneužívá situace k tomu, aby začali řádit,“ řekla ministryně vnitra Annelies Verlindenová.

V sousedním Nizozemsku policie informovala o násilnostech v Rotterdamu, kde se těžkooděnci snažili rozehnat skupinu 500 fotbalových fanoušků, kteří házeli na muže zákona pyrotechniku a sklo. Média dále zmínila nepokoje v Amsterdamu a v Haagu.

Vítězství Maroka nad Belgií 2:0 způsobilo na mistrovství světa velký rozruch a fanoušci s marockými přistěhovaleckými kořeny ho v mnoha belgických a nizozemských městech nadšeně oslavovali.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat