Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Belgie se omluvila, už nechce od Čechů víza

Svět

  7:16
BRUSEL - K Čechům žijícím v Belgii se tamní úřady začnou konečně chovat jako k občanům unie. Země uznala svoji chybu, že po nich neoprávněně požaduje pobytové vízum, a slíbila rychlou nápravu. Češi a další nováčci by si tak už neměli komplikovat život sháněním víz a v Belgii si vystačit s obyčejným průkazem totožnosti.

cestovní pas foto: Lidové noviny

„Dohlédneme na to, že radnicím bude podaná jasná a srozumitelná instrukce, aby s okamžitou platností upustily od požadavku na pobytové vízum,“ napsal v dopise českému velvyslanectví v Bruselu minulý týden Freddy Roosemont, ředitel úřadu, který má pobyt cizinců na starosti.

 „Občanům nových členských států, včetně Čechů, stačí pro pobyt v Belgii cestovní pas nebo občanský průkaz,“ potvrzuje Roosemont. Stejný muž přitom ještě před několika týdny obhajoval praxi, která desítkám Čechů připravila nezapomenutelný zážitek v podobě boje s radnicemi, které po nich k jejich překvapení chtěly povolení k pobytu. Jako občané unie ho totiž nepotřebují - pokud chtějí v Belgii zůstat déle než turistické tři měsíce, mělo by stačit přihlásit se s pasem anebo občankou u příslušné obce.

 Problém je v tom, že Belgie do svého právního řádu ještě nepřevedla evropskou směrnici, která právo občanů unie svobodně se usazovat v jakékoli členské zemi rozšiřuje na nováčky. Belgické radnice se tak stále řídí zákonem, který Čechy považuje za cizince ze třetích států, a podle toho s nimi zacházejí.

Belgii hrozí sankce
Čas pro schválení směrnice vypršel loni v dubnu, a Evropská komise už proto rozjela proti Belgii sankční proceduru. Ta ale trvá dlouho a když Čechů, které Belgičané poslali zpět domů, přibývalo, česká ambasáda začala protestovat. Dlouho se nedělo nic a Roosemontův úřad hájil oprávněnost postupu tak, že pletl povolení k pobytu s pracovním vízem. Výsledek se dostavil až teď. Belgie se omluvila a tvrdí, že směrnice projde parlamentem do začátku května.

 „Je to obrat o 180 stupňů. Předtím to vypadalo dost beznadějně,“ říká k tomu česká konzulka v Belgii Alexandra Krusová. Podobně věc komentuje vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. „Není důvod to eskalovat, odpověď Belgičanů je konstruktivní. Teď je důležité, že kdyby chtěly jiné země belgický postup kopírovat, máme tento precedens a budeme tlačit stejným směrem,“ říká.

Česká diplomacie narážela při protestu proti vízům často také na zásadní neznalost. Dokazuje to i případ belgické konzulky v Praze Nicole van Gilsové. Ta by ráda v Praze zůstala i po skončení svého funkčního období, a podle informací LN se proto obrátila na české úřady s dotazem, jak by mohla získat pobytové vízum.

Žádné přitom nepotřebuje. Stejně jako Češi mohou do Belgie bez víza, nemusí ho mít ani Belgičané v Česku. Na věci je zajímavé to, že se na vízum ptala konzulka, tedy někdo, kdo by měl v první řadě znát pravý stav věcí. Reakci van Gilsové se sehnat nepodařilo.

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....