Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Běloruské úřady zadržely organizátora stávky dělníků automobilky v Minsku

Protestů kvůli výsledku prezidentských voleb se účastnili i dělníci tamní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestů kvůli výsledku prezidentských voleb se účastnili i dělníci tamní... | foto: Reuters

Minsk  Běloruské úřady pokračují v tlaku na protestující, kteří považují vítězství Alexandra Lukašenka v nedávných prezidentských volbách za zfalšované a žádají jeho rezignaci. V pátek byl zadržen Jevgenij Bochvalov, který organizoval stávku továrních dělníků v minské automobilce, informovala agentura AP.

Evropská unie vyzvala Bělorusko, aby zastavilo trestní postup proti koordinační rady, kterou vytvořila opozice v zájmu hladkého předání moci.

Jak uvedla agentura Reuters, dva vedoucí členové koordinační rady byli v pátek vyslýcháni v souvislosti s podezřením, že se rada pokouší o „uchvácení moci“ od prezidenta Alexandra Lukašenka. Desítky stoupenců doprovodily Maksima Znaka a Sjarheje Dylevskiho k výslechu tak blízko, jak jim to dovolily policejní zátarasy.

Znak, který je právník, poté prohlásil, že se jednalo o „produktivní rozhovor“, a že nevidí žádné důvody ke svému zatčení. „Poskytli jsme jim vysvětlení a budeme nadále pokračovat v práci,“ řekl.

Ani často tvrdé policejní zákroky nezastrašily protestující a opozice proti Lukašenkově vládě se rozšířila v podobě stávek do velkých státních továren, které byly dlouho pokládány za hlavní baštu Lukašenkovy podpory.

Evropská unie, která odmítla Lukašenkovo znovuzvolení, vyzvala běloruské vedení k dialogu s opozicí. „Očekáváme, že běloruské úřady zastaví trestní stíhání a namísto toho zahájí dialog s cílem najít poklidné řešení nynější krize,“ řekla Nabila Massraliová, mluvčí EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Předseda Evropské rady Charles Michel dodal, že cílem EU je zastavit násilí proti běloruským protestujícím a dalším občanům a zajistit, že tato bývalá sovětská republika nesklouzne do ekonomického nebo vojenského chaosu.

Bělorusko je blízkým spojencem Moskvy, a nynější krize je zkouškou pro Kreml, který se musí rozhodnout, zda podrží Lukašenka, anebo se pokusí zosnovat předání moci jinému vůdci, napsal Reuters. Napětí v Bělorusku je ovšem problémem i pro západní země. Bělorusko sousedí s Polskem, Litvou a Lotyšskem, které představují hranici NATO.

Evropští oficiální činitelé se ovšem snaží zabránit opakování nepokojů, které před šesti lety zachvátily Ukrajinu. Při nich lidové povstání svrhlo proruského vůdce, což vyvolalo vojenský zásah Moskvy a začátek nejkrvavějšího současného konfliktu v Evropě.

„Bělorusko není Ukrajina. Místní lidé neusilují o těsnější vztahy s EU,“ řekl agentuře Reuters představitel EU, který si nepřál být jmenován. Unie se podle jeho slov snaží povzbudit běloruské úřady, aby vyjednávaly s opozicí, a zároveň aby se „nezměnila geopolitická rovnováha Běloruska mezi EU a Ruskem“.

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!