20. května 2008 18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Berlínská filharmonie hořela

Hořící Berlínská filharmonie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící Berlínská filharmonie | foto: AFP

PRAHA Pravděpodobně vrstva izolačního materiálu ve střešní konstrukci se dnes vznítila na slavné budově Berlínské filharmonie. Velká koncertní síň pod hořícím krovem podle prvních poznatků poškozena nebyla. Na doutnající střeše objektu nedaleko Postupimského náměstí krotili hasiči odeznívající požár až do večerních hodin.

Hasiči se pokoušeli zlikvidovat ohnisko požáru v riskantní operaci přímo na střeše. Na záběrech zpravodajské televizní stanice n-tv stříhali plechovou střešní krytinu, aby se dostali přímo ke zdroji hustého kouře, který odpoledne několik hodin stoupal ze střechy koncertní budovy. S živlem v centru německé metropole bojovalo na 170 hasičů. Jejich mluvčí Marco Trenn potvrdil, že požár se omezil pouze na střechu.

Budova s kapacitou až 2400 lidí byla po 14:00 SELČ evakuována, uvnitř zrovna končil koncert klasické hudby. Nikomu se nic nestalo a okolí budovy bylo uzavřeno. V hlavním sále byla na 15:00 plánována velká zkouška před pátečním koncertem orchestru a několika dětských sborů pod taktovkou dirigenta Clauda Abbada. Ten už byl v době vypuknutí požáru v budově.

Požár vznikl při práci svářečů
Samotní hudebníci byli i po evakuaci v doprovodu hasičů vpuštěni dovnitř, aby vynesli hudební nástroje. Nesnadno přenosné instrumenty jako koncertní křídla či tympány však zůstaly uvnitř. Hudebníci se obávali hlavně škod, které by mohla napáchat voda z hasičských cisteren. Množství vody přitom podle hasičů nateklo do předsálí budovy.

Podle mluvčí Berlínských filharmoniků požár pravděpodobně vznikl při práci svářečů, ale oficiálně zatím příčina nebyla potvrzena. Hořet pravděpodobně začalo pod střechou nedaleko čestné lóže. Žlutá stavba asymetrického tvaru patří mezi symboly Berlína. Navrhl ji
slavný německý architekt Hans Scharoun. V roce 1963 byla slavnostně otevřena koncertem pod taktovkou tehdejšího dirigenta Berlínských filharmoniků, legendárního Herberta von Karajana. V současnosti je šéfdirigentem Brit Simon Rattle.

V dobách poválečného rozdělení města stála filharmonie v jeho západní části nedaleko zdi. Střecha nad jedním z nejkrásnějších koncertních sálů prošla rekonstrukcí v letech 1991/92, kdy byla budova na 14 měsíců uzavřena. Filharmonie mezitím hledá náhradní prostory pro koncerty naplánované na pátek až neděli. Některé z nich by se mohly odehrát v sousedním sále komorní hudby. Ten se nachází v samostatném sousedním objektu.

Lidovky.cz, ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?