Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Berlínští politici chtějí povolit marihuanu. Argumentují, že její pořízení je tam jednoduché

Svět

  16:09
BERLÍN - Koalice německých stran vládnoucích v Berlíně se dohodla, že se pokusí prosadit částečnou legalizaci marihuany. V sobotu o tom informoval server Deutsche Welle s odvoláním na politika ze strany Zelených Benedikta Luxe, který řekl, že se sociální demokraté, Zelení a zástupci Levice domluvili na „vědecky monitorovaném pilotním projektu pro kontrolovanou distribuci marihuany dospělým“.

Kouření marihuany (ilustrační snímek). foto: MAFRA

Opatrné vyjádření sice ještě neznamená rychlou cestu k legalizaci lehké drogy, její obhájci ale věří, že projekt se stane alespoň prvním krokem k dekriminalizaci konopí.

V minulosti se už užívání marihuany snažily legalizovat některé městské části, vždy ale narazily na spolkový zákon, který ho zakazuje. Nyní se ale o to samé vůbec poprvé snaží celá německá metropole, která je zároveň jedním z 16 spolkových států, což výrazně zvyšuje šance předkladatelů návrhu.

Hedvábná stezka verze 2.0. Prvním zbožím prodaným na 'netu' byla marihuana

„Německý zákon o omamných látkách povoluje takovéto experimenty. Můžete požádat o výjimku, i když na konečné rozhodnutí bude mít vliv i ministr zdravotnictví. Stát Berlín má ale mnohem větší možnosti než městské části,“ myslí si Max Plenert z Německé asociace pro konopí.

Obhájci legalizace marihuany – nebo alespoň její dekriminalizaci – argumentují tím, že jen chtějí zákon přiblížit realitě, zvláště v Berlíně, kde je nákup jointu velice snadný. Úřady tu také jen málokdy trestají dealery, kteří s ní v malém měřítku obchodují. Jedním z takových míst je Görlitzer Park ve čtvrti Kreuzberg, kde každý den postávají skupinky Afričanů. Co zde dělají, je veřejným tajemstvím.

Jeden z tamních dealerů, který se novinářům představil jako Bobby, legalizaci marihuany podporuje. „My jsme rastafariáni z Afriky a kouříme trávu. Nemyslím ale, že je to droga jako ko kain. Prodávám marihuanu, nejsem drogový dealer,“ prohlásil muž původem z Kamerunu.

Místní si na dealery nestěžují a politika „nulové tolerance“ v Berlíně v říjnu skončila. Do médií tehdy pronikl interní policejní dokument o tom, že neměla na dealery žádný účinek.

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč