Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hedvábná stezka verze 2.0. Prvním zbožím prodaným na 'netu' byla marihuana

Magazín

  18:07aktualizováno  20:02
PRAHA - Stará známá Hedvábná stezka má konkurenta. Internetovému obchodu rostou obraty a potírání online prodeje drog je na vzestupu. Možná pozdě. Vždyť Hedvábnou stezku verze 2.0 vydláždili už počátkem sedmdesátých let studenti prestižního Stanfordu a MIT.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Lidé si zvykli nakupovat z pohodlí domova a internetovým obchodům rostou tržby. Koupit se dá anonymně na internetu téměř vše. Co ale zahrnovala úplně první online transakce? Co jiného než sáček trávy a to už před pětačtyřiceti lety.

‚My troubové s hulením.‘ Paranoidní dealeři marihuany se omylem udali policii

Jak upozornil The Guardian, John Markoff ve své knize What the Dormouse Said: How the Sixties Counterculture Shaped the Personal Computer Industry z roku 2005 píše: V roce 1971 nebo 1972 studenti na americkém Stanfordu využili univerzitní účty zapojené do online obchodu s Massachussetts Institute of Technology (MIT) na tehdejším předchůdci dnešního internetu – síti Arpanet. Tu dokonce financovala grantová agentura ministerstva obrany USA a komerční využití sítě bylo ještě v nedohlednu. Už před Amazonem i před eBayem byl klíčovým aktem elektronického obchodu obchod s drogami. Studenti využili síť, aby v tichosti zprostředkovali prodej blíže nespecifikovaného množství marihuany.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!