Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Pěstovali konopí v atomovém krytu a tři roky kradli elektřinu. Prozradil je až zápach

Svět

  19:00
LONDÝN/PRAHA - Do vězení zamířila v pátek trojice Britů, kteří přetvořili protijaderný kryt na pěstírnu konopí a výrobnu marihuany. Komplex používali bez povšimnutí tři roky a vypěstovali rostliny celkem za zhruba 6 milionů liber (asi 173 milionů korun). Přestože se napojili načerno na elektrickou síť a získali energie za stovky tisíc liber, na jejich kriminální činnost policii upozornil až místní závozník.

Pěstírna konopí (ilustrační foto) foto: Policie ČR

Soud v britském Salisbury v pátek odsoudil Martina Filleryho k osmi letům ve vězení za nelegální produkci marihuany, krádež elektřiny a praní peněz. Jeho dva pomocníci Plamen Nguyen a Ross Winter si odsedí každý pět let za stejné přečiny. Ke svým činům se všichni přiznali.

„Každý z vás hrál roli v jednom z největších zločinů, jehož náš region nebyl svědkem dlouhou dobu,“ řekl při vynášení rozsudku soudce Keith Cutler. Podle jeho slov byla produkce marihuany v rukou tří mužů „na průmyslové úrovni“.

Podle policistů ve Wiltshiru, kde se protijaderný kryt nachází, odsouzení vybudovali největší „továrnu na marihuanu“, kterou kdy v okrese viděli. Nebýt dopadení mužů, na trh by se podle nich dostalo enormní množství zakázané látky.

Zahradníci, sušírna a tuny hnojiva

Muži, kteří pěstírnu vybudovali, si najali čtveřici „zahradníků“. Ti v bunkru žili a starali se o rostliny 24 hodin denně. Dvacet místností v krytu gangsteři přetvořili v konopné lesní školky, sušírny a příbytky pro najaté pracovníky. „Trvalo celkem zhruba deset dní, než jsme místo kompletně prohledali a vyčistili,“ popsal místní inspektor Simon Pope práci svých mužů.

Používat museli tuny hnojiva. Důležitý byl také přísun velkého množství elektrické energie. Napojili se na stožár elektrického vedení poblíž, odkud nakradli elektřinu v hodnotě 650 tisíc liber (téměř 19 milionů korun).

Policii na stopu přivedl místní řidič dodávky, jenž nahlásil podivný zápach marihuany, který z krytu vycházel. Policisté na místě nejdříve nainstalovali kamerový systém, aby zmonitorovali aktivitu kolem bunkru. V únoru 2017 pak provedli v krytu razii. Muži byli nejprve obviněni také ze zotročení jiných osob, ale nakonec kvůli nedostatku důkazů od tohoto stíhání upustili.

Opuštěný bunkr u městečka Tilsbury byl vybudován v roce 1985 a byl připraven pro celkem 150 důležitých osob pro případ jaderné války. Po skončení studené války byl ministerstvem obrany prodán.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat