14. srpna 2017 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Pěstovali konopí v atomovém krytu a tři roky kradli elektřinu. Prozradil je až zápach

Pěstírna konopí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěstírna konopí (ilustrační foto) | foto: Policie ČR

LONDÝN/PRAHA Do vězení zamířila v pátek trojice Britů, kteří přetvořili protijaderný kryt na pěstírnu konopí a výrobnu marihuany. Komplex používali bez povšimnutí tři roky a vypěstovali rostliny celkem za zhruba 6 milionů liber (asi 173 milionů korun). Přestože se napojili načerno na elektrickou síť a získali energie za stovky tisíc liber, na jejich kriminální činnost policii upozornil až místní závozník.

Soud v britském Salisbury v pátek odsoudil Martina Filleryho k osmi letům ve vězení za nelegální produkci marihuany, krádež elektřiny a praní peněz. Jeho dva pomocníci Plamen Nguyen a Ross Winter si odsedí každý pět let za stejné přečiny. Ke svým činům se všichni přiznali.

„Každý z vás hrál roli v jednom z největších zločinů, jehož náš region nebyl svědkem dlouhou dobu,“ řekl při vynášení rozsudku soudce Keith Cutler. Podle jeho slov byla produkce marihuany v rukou tří mužů „na průmyslové úrovni“.

Podle policistů ve Wiltshiru, kde se protijaderný kryt nachází, odsouzení vybudovali největší „továrnu na marihuanu“, kterou kdy v okrese viděli. Nebýt dopadení mužů, na trh by se podle nich dostalo enormní množství zakázané látky.

Zahradníci, sušírna a tuny hnojiva

Muži, kteří pěstírnu vybudovali, si najali čtveřici „zahradníků“. Ti v bunkru žili a starali se o rostliny 24 hodin denně. Dvacet místností v krytu gangsteři přetvořili v konopné lesní školky, sušírny a příbytky pro najaté pracovníky. „Trvalo celkem zhruba deset dní, než jsme místo kompletně prohledali a vyčistili,“ popsal místní inspektor Simon Pope práci svých mužů.

Používat museli tuny hnojiva. Důležitý byl také přísun velkého množství elektrické energie. Napojili se na stožár elektrického vedení poblíž, odkud nakradli elektřinu v hodnotě 650 tisíc liber (téměř 19 milionů korun).

Policii na stopu přivedl místní řidič dodávky, jenž nahlásil podivný zápach marihuany, který z krytu vycházel. Policisté na místě nejdříve nainstalovali kamerový systém, aby zmonitorovali aktivitu kolem bunkru. V únoru 2017 pak provedli v krytu razii. Muži byli nejprve obviněni také ze zotročení jiných osob, ale nakonec kvůli nedostatku důkazů od tohoto stíhání upustili.

Opuštěný bunkr u městečka Tilsbury byl vybudován v roce 1985 a byl připraven pro celkem 150 důležitých osob pro případ jaderné války. Po skončení studené války byl ministerstvem obrany prodán.

fasJakub Fajnor