Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naši obranu zaskočily ukrajinské drony z lepenky, tvrdí ruské zdroje

Svět

  12:25
Ruské letiště v Kurské oblasti se stalo terčem neobvyklé ukrajinské vojenské techniky. Úder dost možná provedly drony australské výroby, které Ukrajina obdržela na začátku roku 2023. A zvláštní na nich je materiál, ze kterého jsou vyrobeny: z lepenky.

Web RBC-Ukrajina s odvoláním na vlastní zdroje v Bezpečnostní službě Ukrajiny uvádí, že byly zasaženy čtyři stíhačky Su-30 a jeden MiG-29. Společně s nimi také systémy protivzdušné obrany Pantsir-S1 a radary z raketového systému S-300.

Třináct z 16 použitých bezpilotních letounů zasáhlo cíl, uvádí zdroj. Známý ruský telegramový kanál Fighterbomber zároveň píše, že ukrajinské obranné síly použily australské bezpilotní letouny SYPAQ.

Letouny, které podle kanálu nebyly vypuštěny z území Ukrajiny, se používají ve dvou variantách: s výbušninami a bez nich. Druhá varianta s kamerou slouží k monitorování území. Právě díky materiálu, který tvoří v podstatě hlavně lepenka, mohly obejít systém ruské protivzdušné obrany.

SYPAQ má maximální nosnost pěti kilogramů a ve vzduchu může zůstat jednu až tři hodiny v závislosti na hmotnosti nákladu. Jeho maximální dolet je 120 kilometrů. Může být vypuštěn z ruky nebo odpálen katapultem.

Ukrajinský velvyslanec v Austrálii Vasyl Myroshnychenko tvrdí, že letouny se odesílají v plochých balících a následně se skládají podle návodu, podobně jako z firmy IKEA.

Informace o použití SYPAQ zatím nelze nezávisle ověřit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!