28. prosince 2007 14:05, aktualizováno  17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bhuttovou nezabila kulka, ale náraz

ISLÁMÁBÁD Pákistánskou političku Bénazír Bhuttovou nezabila střelná rána do krku ani utržený šrapnel, ale úder do hlavy o střechu jejího auta. Novou verzi smrti opoziční političky a jedné z favoritek lednových pákistánských parlamentních voleb zveřejnilo pákistánské ministerstvo vnitra. Informovala o tom americká televizní stanice CNN.

Ministerstvo také tvrdí, že za atentátem na Bhúttovou stojí Al Kajda. Al Kajda se už přihlásila k zodpovědnosti. "Je to naše první vítězství nad těmi, kteří se spojili z bezvěrci (tj. Západem) v boji proti Al Kajdě a vyhlásili válku mudžáhidům (bojovníkům svaté války islámu)," sdělil internetovému vydání listu Asia Times údajný mluvčí teroristické organizace. 

Sebevražedný atentátník, který političku dvakrát střelil a následně sám sebe vyhodil do vzduchu, údajně podle ministerstva patřil k sunnitské muslimské skupině Lashkar-e-Jhangvi napojené na Al Kajdu. Skupinu pákistánský prezident Pervéz Musharraf v roce 2001 zakázal a pákistánská vláda ji viní ze smrti stovek lidí. Samotná skupina, kterou vede americké ministerstvo zahraničí na seznamu teroristických organizací s napojením na Taliban, se k atentátu nepřihlásila.

Atentátník zaútočil na Bhúttovou ve čtvrtek po předvolebním shromáždění v Rávalpindí. Po její smrti v zemi propukly nepokoje. Lidé zapalují auta i vládní budovy. Při nepokojích zatím zemřelo 25 lidí.

Třídenní smutek a nepokoje
Bhuttová byla dnes pohřbena v rodinném mauzoleu v Garhi Khuda Bakš. Na poslední cestě ji vyprovodily statisíce truchlících, kteří se bili do hlavy a do prsou a zoufale plakali. U rakve kráčel její manžel Ásif Alí Zardárí, který na pohřeb přiletěl z Dubaje, kde Bhuttová žila posledních osm let v exilu. Pákistánská vláda vyhlásila třídenní smutek.

Uvnitř impozantního mauzolea se třemi kupolemi odříkal muslimský duchovní pohřební modlitby, zatímco shromáždění zvedali dlaně před obličej a třikrát zpěvavě zopakovali: "Alláhu akbar (bůh je veliký)." Po tvářích Ásifa Alího Zardárího se kutálely slzy, když rakev s jeho manželkou klesala do hrobu. Syn Bilavál vypadal hluboce šokován.
 
Před mauzoleem skandoval dav hesla vinící ze smrti Bhuttové pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa. "Zničte Mušarafa, zabil naši vůdkyni," křičeli lidé a "Jsme sirotci, Bénazír byla nevinná." "Al-Káida ji nezabila, tomu nevěříme. Zabila ji vláda," křičel jeden z místních vesničanů.

Bénazír Bhuttová, která se v prosinci 1988 stala vůbec první ženou na světě, jež usedla do premiérského křesla muslimské země, a byla favoritkou plánovaných lednových parlamentních voleb, nyní spočívá vedle svého otce, někdejšího pákistánského premiéra Zulfikara Alího Bhutta. Toho sesadil při vojenském převratu v roce 1977 generál Zijául Hak a o dva roky později ho nechal popravit.

čtk, CNN, Lidovky