Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Teď si sedni, teď odejdi. Prezident Biden nechtěně odhalil podrobný tahák

Americký prezident Joe Biden při svém proslovu o ruské invazi na Ukrajinu, který pronesl v rámci návštěvy Polska. (26. března 2022) foto: AP

Americký prezident Joe Biden měl na setkání s podnikateli tahák s pokyny, jak se má chovat. „Zaujmi SVÉ místo, TY předneseš krátký komentář,“ stálo na lístku. Není to jeho první pomůcka při projevech. Ani první přešlap, kdy nevědomky otočil dokument vstříc aparátům zvědavých fotografů a kameramanů.
  10:55

Joe Biden nedopatřením odhalil kus papíru, na kterém byly pokyny, co má dělat během setkání se zástupci firem na výrobu větrných elektráren. Na rubu si napsal vlastní poznámky a když z nich četl, tak ukázal lícovou stranu s vytištěnými instrukcemi.

„Zaujmi SVÉ místo“, „TY předneseš krátký komentář“ a „TY odejdeš“. Dále měl devětasedmdesátiletý prezident zdůrazněno, aby před odchodem promluvil ke konkrétním účastníkům, položil jim otázky a poděkoval jim. Informoval o tom mimo jiné server britského listu Daily Mail.

Pisatel poznámek je vzhledem k zvýrazněnému „(YOU) TY nebo VY“ pravděpodobně zamýšlel pouze pro Bidenovy oči. V instrukcích je: „TY vstoupíš do Rooseveltova sálu a pozdravíš účastníky.“

„Posaď se na SVÉ místo,“ stálo také na lístku a instrukce pokračovaly, aby prezident promluvil, jakmile budou do místnosti přivedeni novináři: „TY předneseš krátký komentář (2 minuty)“.

Poté, co novináři odešli, měl Biden promluvit k některým z přítomných zástupců firem. „TY položíš Liz Shulerové, prezidentce AFL-CIO, otázku“ a poté „TY poděkuješ účastníkům“ a „TY odejdeš“.

Schůzka proběhla bez dalších incidentů, ale po prohlédnutí pořízených fotografií si novináři uvědomili, co jim prezident nedopatřením odhalil.

Není to poprvé, co Biden zřejmě používal tahák. Například v únoru měl mít během projevu o ruské invazi na Ukrajinu připravené odpovědi na očekávané otázky novinářů.

„Co jste tím myslel, když jste řekl, že neprosazujete změnu režimu v Rusku? Můžete to objasnit? Další zněla: „Hrozí nyní, že se od nás odvrátí spojenci v NATO?“.

18. června 2022

Bidenova celková kondice, související s jeho věkem, přisla na přetřes naposledy v polovině června, kdy spadl z kola na pláži v Delaware. Původně pouze přijel pozdravit dav, který se shromáždil poblíž cyklostezky ve státním parku Gordon’s Pond. Ale když se snažil sesednout z kola, tak přepadl na bok, což způsobilo strkanici mezi tajnou službou a novináři, kteří se mu snažili pomoci na nohy.

„Jsem v pořádku,“ řekl Biden, když se zvedl ze země. Novinářům a přihlížejícím vysvětlil, že měl problém sundat nohy z pedálů, a proto spadl.

Několik týdnů předtím zase prezident zakopl, když vcházel po schůdcích do letadla Air Force One. Tyto případy vyvolávají otázky o prezidentově motorice i psychickém stavu. Bílý dům ovšem žádné problémy nepřipouští.

19. března 2021

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat