Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Už jste příliš starý, nestačíte. Více než dvě třetiny Američanů nechtějí, aby Biden opět kandidoval

Joe Biden s rodinou po příletu do Washingtonu. (4. července 2022) foto: AP

Přes 70 procent Američanů si myslí, že by Joe Biden neměl v příštích volbách opět kandidovat na prezidenta. Vyplývá to z průzkumu, který si u společnosti Harris a Harvardova politického institutu nechal vypracovat portál The Hill.
  22:04

Prezidentské volby se v USA budou konat v roce 2024.

Zhruba 71 procent Američanů si myslí, že Biden by neměl usilovat o druhé funkční období, vyplynulo ze sondáže. Biden by se tak stal prvním prezidentem z Demokratické strany s jedním funkčním obdobím od dob Jimmyho Cartera, který prohrál volby v roce 1980.

Třetina respondentů se domnívá, že devětasedmdesátiletý Biden už je příliš starý - v době konání příštích prezidentských voleb mu bude 81 let. Dalších 45 procent respondentů uvedlo, že na tuto funkci nestačí. Bidenovo počínání v roli šéfa Bílého domu schvalovalo pouze 38 procent Američanů, což je nejméně od začátku jeho prezidentství.

Zprávy z Bílého domu naznačují, že Bidena začaly spekulace o jeho budoucnosti dráždit. Problém umocnila prudce rostoucí inflace, neúspěchy v zahraniční politice a potíže při schvalování zákonů, napsal list The Times.

„Prezident Biden by možná chtěl znovu kandidovat, ale voliči říkají ‚ne‘ myšlence na druhé funkční období, protože odmítají jeho práci ve funkci prezidenta,“ uvedl šéf průzkumného týmu Mark Penn. „V demokratických prezidentských primárkách by pro něj hlasovalo pouze 30 procent demokratů,“ dodal.

Bidenovým demokratům navíc v nadcházejících listopadových volbách hrozí velké ztráty, strana by mohla přijít o těsnou většinu v obou komorách Kongresu. Kongres vedený republikány by prakticky znemožnil realizaci prezidentova programu, včetně reformy volebního systému.

Brzké oznámení o prezidentské kandidatuře podle některých médií zvažuje bývalý prezident Donald Trump, který je mezi řadovými členy své Republikánské strany stále velmi populární. Všeobecně se předpokládalo, že šestasedmdesátiletý Trump s rozhodnutím, zda bude znovu kandidovat, počká až po listopadových volbách.

Prezidentští kandidáti obvykle čekají s prohlášením až zhruba rok před volbami. Přesto někteří Trumpovi podporovatelé naléhají, aby potvrdil už v následujících týdnech, zda bude kandidovat.

26. června 2022

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat