Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Islámský stát prchá. Vítězní Kurdové vyhánějí džihádisty z města Sindžár

USA

  18:59
BAGDÁD - Oddíly iráckých Kurdů v pátek vstoupily do severoiráckého Sindžáru. Ve čtvrtek zahájily operaci, která má z tohoto města obývaného původně menšinou jezídů vytlačit radikály z organizace Islámský stát (IS). Kurdové ráno podle agentury AP vztyčili kurdskou vlajku v centru města a slavili jeho dobytí výstřely do vzduchu.

Boje v Sýrii - ilustrační foto foto: Reuters

Kurdové nasadili do akce na 7500 bojovníků (pešmergů), které podporuje letecká koalice vedená Spojenými státy.

Při slavení v centru města byli novináři AP, kteří ale také citovali jednoho z kurdských velitelů, podle něhož jsou oslavy předčasné, protože město ještě zcela osvobozeno není.

Ve čtvrtek pešmergové obsadili přístupové silnice vedoucí do města z východu a západu. Jejich cílem je ovládnout zásobovací trasu IS vedoucí do Iráku se syrské Rakky, která je baštou radikálů. Sindžár leží na trase mezi Rakkou a Mosulem, tedy druhým největším městem Iráku.

V kurdských jednotkách bojují také jezídové. Zástupce velitele jejich oddílu řekl agentuře AP, že ze Sindžáru prchají členové IS. Všechny hlavní trasy vedoucí do města jsou nyní obsazeny Kurdy. Jako první postupují pyrotechnici, kteří musejí zneškodnit nálože, jež po sobě IS nechává. Na hoře Sindžár u města jsou podle Pentagonu američtí vojenští poradci a pomáhají s výběrem cílů pro letadla koalice.

Člen americké vojenské rozvědky Chance McCraw, který působí v Bagdádu, odhadl, že proti pešmergům stojí zhruba 400 bojovníků IS.

Kurdské síly v oblasti Sindžáru.
Rozdělování munice před ofenzivou.

Podle páteční zprávy Kurdové nenarazili překvapivě na větší odpor, což prý může znamenat, že bojovníci IS s útokem počítali a včas se stáhli. Velitel pešmergů Ghazí Alí považuje situaci ve městě stále za nebezpečnou.

Radikálové město ovládli loni v srpnu. Mnoho jezídů odvlekli, nutili je přestoupit na islám, odvedli stovky žen a dívek a mnozí civilisté se uchýlili do hor v okolí města nebo prchli do iráckého Kurdistánu. OSN tehdy hovořila o pokusu o genocidu.

Autor: