Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Bitva o vydání Koženého začala

Svět

  10:20
NASSAU - S dvoudenním odkladem v bahamském hlavním městě Nassau na plno začala soudní bitva o vydání finančníka Viktora Koženého do Spojených států.

Viktora Koženého odvádějí bahamští policisté. foto: Jaroslav Richter ČTK

Žaloba dnes přesvědčovala soud, že existuje dostatek důkazů pro to, aby byl Kožený vydán do USA k dalšímu stíhání ohledně podplácení ázerbájdžánských činitelů. Obhájce naopak argumentuje, že není proč vydat, jelikož Koženého skutky nejsou trestné podle bahamského práva a částečně ani podle práva amerického.

Soud nerozhoduje o vině či nevině Koženého.  Státní žalobce Francis Cumberbatch, kvůli jehož nemoci muselo být jednání dvakrát odročeno, sice dnes ukončil svou úvodní řeč, ale vyhradil si ještě právo předložit během řízení jakékoli další důkazy. Předal soudu obsáhlé americké fascikly a citoval ze svědeckých výpovědí, především osob, které jsou obžalovány v USA a nyní vypovídají zpravidla proto, aby si zmírnily trest.

"Toto je příběh rozsáhlého podplácení," řekl soudu v úvodu. Podle Cumberbatche existují jasné důkazy, že Kožený platil Ázerbájdžáncům od bývalého prezidenta Gejdara Alijeva níže, aby získal vliv na tamější ropnou společnost SOCAR - která ale nakonec nebyla privatizována. Cumberbatch řekl novinářům, že je přesvědčen, že "předložené důkazy jsou dostatečné, aby soudkyně o vydání rozhodla". Odmítl ale odhadnout, jak dlouho bude soud trvat.

Koženého obhájce Clive Nicholls zatím nepopřel, že by Kožený obdarovával vlivné ázerbájdžánské činitele, ale poukázal na to, že podplácení cizích veřejných činitelů není podle bahamských zákonů trestné. Pro vydání do ciziny je totiž nutno splnit některé podmínky a jedna z nich je, že skutek musí být trestný i ve vydávajícím státě.

Nicholls také řekl, že Koženého skutky nejsou trestné ani podle amerického zákona, protože se staly před rokem 1998. Teprve od toho roku totiž USA vydaly zákon, že podplácení cizích veřejných činitelů americkými penězi je trestné, i pokud je spáchají cizinci. Kožený není americkým občanem. Obhájce připomněl, že jeho stanovisko potvrzuje i rozsudek v soudu se
švýcarským právníkem, který je stíhán za provádění Koženého příkazů a který rovněž nebyl vydán.

Nicholls řekl, že i obvinění z praní špinavých peněz je na Bahamách nepoužitelné, protože Kožený použil k darům Ázerbájdžáncům legálně získané investice "od úctyhodných amerických korporací". Podle bahamského zákona je nezákonné jen zacházení s nezákonně získanými penězi.  Kožený novinářům řekl, že "pokud spravedlnost funguje, mohl by být volný za pár dní". S dnešní průběhem soudu je spokojen. 

Kožený také předal rukopisné prohlášení k případu, v němž uvádí, že celou operaci prováděl s vědomím vlády Spojených států. Proto je celé obvinění "právně, politicky i morálně neopodstatněné". Kožený v prohlášení uvádí, že americké investory přijal do podniku na přání vlády USA. ČTK zatím nezískala vyjádření americké vlády.

V soudní místnosti se třemi lavicemi pro diváky, které jsou jen zčásti zaplněny novináři a pozorovateli, kteří ČTK odmítli sdělit, pro koho pracují, je patrný silný nepoměr mezi žalobou a obhajobou. Zatímco žalobci Cumberbatchovi, který je na své straně soudní síně sám, zjevně ještě není dobře, utírá si pot a občas si musí odpočinout. Soudkyně odpoledne státní na deset minut přerušila kvůli Cumberbatchově nevolnosti.

Proti němu na Koženého straně sedí tříčlenný tým obhájců z Londýna vedený expertem na tento typ procesu Clivem Nichollsem.  Soudkyně Koženému povolila, aby seděl se svými advokáty, ale vyzvala ho, aby do jednání nezasahoval. Český podnikatel se s nimi ovšem o případu průběžně radí.
Autoři: ,