Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Blair dal Severnímu Irsku ultimátum

Svět

  20:01
Londýn/Armagh (Británie) - Britský premiér Tony Blair a irský ministerský předseda Bertie Ahern ve čtvrtek v severoirském Armaghu vyhlásili ultimátum politickým stranám Severního Irska. Oznámili, že k 15. květnu bude svoláno Severoirské shromáždění, které bude mít šest týdnů na to, aby vytvořilo vládu.

Tony Blair na společné tiskové konferenci s Bertie Ahernem foto: FRAN CAFFREY AFP

Pokud do 24. listopadu nedokáží severoirské strany obnovit politickou činnost v místním parlamentu, převezmou vlády Irska a Británie situaci do svých rukou. "V tomto okamžiku buď uzavřeme kapitolu, nebo uzavřeme knihu," řekl dnes Blair. Konkrétně bude ukončení činnosti místního shromáždění pro severoirské politiky znamenat, že poslanci přijdou o platy a další státní příspěvky.

Severoirští poslanci si za poslední tři roky, kdy shromáždění nepracuje, vybrali na platech 85 milionů liber (3,5 miliardy korun). Blair řekl, že hlavním problémem celého procesu od Velikonoční dohody z roku 1998 byla nedůvěra mezi republikány, kteří chtějí připojení provincie k Irské republice, a unionisty, kteří chtějí, aby Severní Irsko zůstalo součástí Spojeného království. Blair však nyní vidí naději na postup vpřed.

Podle jeho slov lidé v Severním Irsku chtějí, aby politici, které zvolili, začali pracovat. Blair tak nepřímo vyzval právě voliče, aby se sami zasadili o to, aby jejich zástupci začali jednat.

Málo místa na kompromis
Stanovisko voličů však není jednoznačné. Skoro každý v Severním Irsku dnes odpoví kladně na otázku, zda chce, aby se obnovil politický proces. Mnohem méně lidí však odpoví stejně na dotaz, zda by jeho společenství v zájmu míru mělo učinit ústupky. To ukázaly i poslední volby, které posílily tvrdá křídla na obou stranách.

V provincii se po zmíněné dohodě z roku 1998 rozeběhla zdrženlivá spolupráce mezi oběma stranami sporu, konaly se několikeré volby, výrazně se snížilo násilí a nyní všechny politické strany tvrdí, že násilí ukončily a už ho  ebudou obnovovat.

Vzájemná nedůvěra je ale tak vysoká, že není možno zformovat vládu. Velikonoční dohoda totiž stanoví, že ve vládě provincie musí spolupracovat nejsilnější unionistická strana s nejsilnější republikánskou stranou.

Hlavní spor vedou nyní Demokratická unionistická strana Iana Paisleyho na jedné a Sinn Féin Gerryho Adamse na druhé straně. Adams říká, že je připraven jít s Paisleym do vlády, opačně ale takový souhlas zatím nezazněl. Paisley považuje Adamse za teroristu a nevěří tomu, že ozbrojené křídlo Sinn Féin, Irská republikánská armáda se skutečně vzdala zbraní a násilí.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...