Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Blair prohrál poprvé od roku 1997 hlasování

Svět

  19:18
LONDÝN - Britská vláda neprosadila při parlamentním hlasování boj proti terorismu. Poprvé od nástupu Tonyho Blaira k moci v roce 1997, kdy byla jeho vláda v parlamentu poražena.

Britský premiér Tony Blair foto: AFP

Hlasování ale nebylo spojeno s důvěrou kabinetu, takže vláda nepadla. Týkalo se prodloužení maximální lhůty pro zadržování podezřelých z terorismu ze 14 na 90 dní. Dolní sněmovna nakonec přijala návrh části vládní strany a opozice a lhůtu prodloužila na 28 dní.

Výsledek hlasování o původním vládním návrhu na tříměsíční vazbu 322 ku 291 hlasům mimo jiné znamená, že se proti Blairovi postavilo 41 poslanců jeho vlastní strany. Vzhledem k tomu, že bylo jasné, že jejich vzpoura povede k porážce vlády ve věci, kterou Blair označil za klíčovou záležitost pro bezpečnost státu, je to známkou vážného ohrožení Blairova postavení.
Tento závěr přijaly i finanční trhy, protože libra okamžitě po hlasování poklesla. Blair pomohl své straně po 18 letech v opozici vyhrát troje volby po sobě, což se dosud nikdy žádnému jeho labouristickému předchůdci nepovedlo.

Před posledními volbami letos v květnu slíbil, že po čtvrté už nebude kandidovat. Není však jasné, kdy hodlá svůj úřad opustit. Dnešní hlasování je první jeho velkou parlamentní porážkou ve funkci předsedy vlády.

Následuje jen pár dní poté, co musel podruhé propustit svého oblíbence Davida Blunketta z vlády. Je tedy jisté, že několik příštích dnů budou britští politici a komentátoři hodnotit, do jaké míry je Blair oslaben, a že se znovu vynoří pravděpodobné termíny jeho demise.

Stranickou disciplinu dnes porušili nejen vládní labouristé, ale také opoziční konzervativci, z nichž více než deset hlasovalo s vládou pro tříměsíční vazbu. Tento vládní návrh totiž měl podle průzkumů mínění silnou podporu veřejnosti.

V dnešním hlasování nešlo jen o protiteroristický zákon, ale hrála se velká politická partie na mnoha šachovnicích. Blair se zjevně rozhodl, že s podporou veřejnosti ukáže rozhodnost a
nebude usilovat o kompromis.

Tím dostal politické odpůrce do situace, kdy museli obhajovat svůj postoj a kdy budou ve velmi nepříjemné situaci, pokud se při vyšetřování nějakého příštího teroristického spiknutí ukáže, že 28denní lhůta k zadržování policii nestačila.

Nyní navrhovaný protiteroristický zákon je už několikátou britskou novelou téže normy po útocích na USA v září 2001. Vláda chce posílit pravomoci policie zejména po zkušenostech po teroristických výbuších v londýnském metru letos v červenci, při nichž zahynulo 52 cestujících a čtyři britští teroristé.

Vláda nyní navrhuje trestat nebo zpřísnit postih činů podporujících terorismus a přípravu na něj. Zavádí také nové trestné činy podpory a oslavování terorismu. Nejspornějším bodem návrhu byla tříměsíční vazba, která dnes sněmovnou neprošla.

Projednávání zákona bude nyní pokračovat a poté, co bude schválen, bude o něm rozhodovat ještě Sněmovna lordů.
Autor: