26. října 2010 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Blairova švagrová se ve 43 letech rozhodla konvertovat k islámu

Lauren Boothová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lauren Boothová | foto: Profimedia

LONDÝN/PRAHA Lauren Boothová je britská bojovnice za lidská práva, pracuje pro anglicky mluvící zpravodajskou televizní stanici v Íránu Press TV a netají se svými sympatiemi k muslimskému světu. Je také nevlastní sestrou Cherie Blairové, manželky britského expremiéra Tonyho Blaira.

Nyní se tato matka dvou dětí rozhodla ve svých 43 letech přestoupit na jinou víru. To by samo o sobě nebylo nijak divné. Její švagr Tony Blair ostatně také v roce 2007 konvertoval ke katolicismu. Jenže Boothová se rozhodla pro islám, což je v případě žen ze Západu poněkud neobvyklé...

Cherie Blairová

Co ji k takovému rozhodnutí přimělo? Prý silný duchovní zážitek, který měla během návštěvy svatyně v íránském městě Kóm, kam zavítala asi před šesti týdny. "Sedla jsem si a pocítila tu injekci duchovního morfinu, prostě absolutní blaženost a radost," citoval ji britský list The Daily Mail.

Jakmile se vrátila do Británie, začala nový život. Přestala jíst vepřové maso, denně pročítá korán a zahaluje si vlasy šátkem. "Také jsem už 45 dní nepila alkohol. To je nejdelší doba za posledních 25 let," prohlásila. "Zvláštní je, že nemám chuť ani dotknout se alkoholu od té doby, co jsem se rozhodla konvertovat. A to jsem dřív patřila k těm, kdo na závěr dne vyžadují skleničku vína nebo dvě," svěřila se médiím.

"Milující muslimská komunita"
Svůj zásadní životní krok se Boothová rozhodla zveřejnit o minulém víkendu na muslimské konferenci Global Peace and Unity Event, která se každoročně koná v Londýně. "To, o co se vámi chci dnes podělit, je, že jsem Lauren Boothová a jsem muslimka," oznámila. "Vždycky jsem cítila, že muslimská komunita je velmi milující a mírumilovná, a jsem hrdá na to, že můžu být její členkou," dodala Boothová, která se v roce 2006 zúčastnila britské reality show, jejíž výtěžek byl věnován na charitu.

Bulvární deník The Daily Mail naznačuje, že Boothovou ke změně náboženství mohlo přimět i náročné období v osobním životě. Její manžel, britský herec Craig Darby, totiž utrpěl vážnou nehodu na motorce a kvůli jeho rekonvalescenci se celá rodina musela po šesti letech přestěhovat z francouzského venkova zpátky do Británie.

S Blairem se, pokud jde o Izrael, neshodne
Boothová se jako novinářka a aktivistka dlouhodobě zajímá o situaci na Blízkém východě. V srpnu roku 2008 byla například jednou z několika desítek aktivistů, kteří se na dvou lodích plavili do pásma Gazy s humanitární pomocí. Poté obvinila Egypťany a Izraelce z toho, že jí zakazují vrátit se zpátky do Británie. Dlouhodobě kritizuje izraelskou blokádu pásma Gazy, které označila jako "největší koncentrační tábor současnosti".

Tony Blair.

V politických názorech se tak diametrálně liší od svého švagra Tonyho Blaira, který nyní vykonává funkci mezinárodního vyslance na Blízkém východě. Obviňuje ho z toho, že při jednáních straní Izraeli a Spojeným státům. Na rozdíl od Blaira byla také velkou odpůrkyní války v Iráku. "Tvůj pohled je, že muslimové jsou šílení, špatní a nebezpeční. Nákaza, která musí být sledována," uvedla na Blairovu adresu. V osobní rovině je prý oproti tomu jejich vztah úplně bezproblémový. Britský list The Independent připomíná, že i když je západních žen konvertujících k islámu poskrovnu, výjimky přece jen existují. V roce 2003 se pro islám například rozhodla i britská kolegyně Boothové z Press TV a válečná zpravodajka Yvonne Ridleyová. Přiměla ji k tomu doba strávená v zajetí Talibanu v Afghánistánu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz