Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

„Upřímné a konstruktivní.“ Blinken jednal v Pekingu se svým protějškem

Svět

  8:02aktualizováno  18:22
Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli přiletěl do Číny, a stal se tak prvním šéfem americké diplomacie, který asijskou mocnost za pět let navštívil. Blinken návštěvu zahájil jednáním s čínským ministrem zahraničí Čchin Kangem. „Rozhovory byly věcné, upřímné a konstruktivní,“ vzkázala Amerika.

Rozhovory amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena s jeho čínským protějškem Čchin Kangem byly upřímné, věcné a konstruktivní, uvedlo v neděli americké ministerstvo zahraničí. Čchin pak za nejvýznamnější riziko v čínsko-amerických vztazích označil otázku Tchaj-wanu. Blinken, který je po pěti letech prvním šéfem americké diplomacie, který tuto asijskou mocnost navštívil, pozval čínského ministra do Washingtonu, aby tam pokračovali v rozhovorech.

„Ministr zdůraznil význam diplomacie a udržování otevřených komunikačních kanálů v celé řadě otázek, aby se snížilo riziko nesprávného vnímání a špatného odhadu,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller. Dodal, že oba ministři se dohodli na dalším společném jednání v USA, termín bude určen později.

Čínská média pak informovala, že Čchin řekl americkému protějšku, že Čína je odhodlána budovat „stabilní, předvídatelné a konstruktivní“ vztahy s USA.

Blinken podle amerických úředníků vyjádřil přání stabilizovat vztahy mezi oběma mocnostmi a zabránit tomu, aby se soupeření zvrhlo v konflikt. Dal také velmi jasně najevo, že Spojené státy se nechtějí od Číny odpoutat.

Ještě před rozhovory viděli američtí představitelé jen malou šanci na průlom v dlouhém seznamu sporů mezi oběma zeměmi, které jsou zároveň dvěma největšími ekonomikami světa.

Spory se týkají například obchodu, dále snahy Spojených států brzdit čínský polovodičový průmysl, ale také otázky samosprávného Tchaj-wanu a dodržování lidských práv v Číně. Hlavním cílem Blinkenovy cesty je vytvořit otevřené a trvalé komunikační kanály, aby se strategické soupeření mezi oběma zeměmi nezměnilo v konflikt.

Setkání obou ministrů trvalo pět a půl hodiny, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí. Poté se oba přesunuli na pracovní večeři.

Blinken se měl do Pekingu vydat už v únoru, ale cestu tehdy zrušil kvůli přeletu čínského špionážního balónu nad Spojenými státy, který výrazně narušil vzájemné vztahy.

Jeho nynější cesta do země, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel a kde je Blinken jako dosud nejvýše postavený představitel Spojených států od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu, je i proto vnímána jako pokus o snížení napětí mezi oběma mocnostmi. Zároveň od ní ale Washington neočekává žádný zásadní průlom v americko-čínských vztazích.

Washington a Peking se neshodují v řadě témat. Spojené státy například obviňují Čínu z porušování lidských práv v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kritizují vojenskou rozpínavost Číny v oblasti Jihočínského moře i postoj Číny k ruské agresi vůči Ukrajině, kterou Peking odmítá odsoudit. Peking opakovaně varuje Spojené státy před vměšováním do vnitřních záležitostí Číny.

Později v neděli podle programu zveřejněného americkým ministerstvem zahraničí čekala Blinkena pracovní večeře s Čchinovým předchůdcem Wang Iem, který nyní zastává nejvyšší zahraničněpolitickou funkci uvnitř vládnoucí čínské komunistické strany. V pondělí by se Blinken mohl setkat i s čínským prezidentem s cílem navázat otevřené a trvalé komunikační kanály, které mají zabránit tomu, aby strategické soupeření USA a Číny přerostlo v konflikt.

Blinkenovu cestu pozorně sleduje i zbytek světa, protože jakákoli eskalace mezi oběma velmocemi by mohla mít celosvětové dopady na širokou škálu oblastí - od finančních trhů přes obchodní trasy až po globální dodavatelské řetězce.

Očekává se, že návštěva připraví půdu pro další bilaterální jednání v nadcházejících měsících, včetně možných návštěv americké ministryně financí Janet Yellenové a ministryně obchodu Giny Raimondové nebo setkání prezidentů obou zemí na mnohostranných summitech později v tomto roce. V sobotu Biden vyjádřil naději, že se v příštích měsících setká s čínským prezidentem.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...