Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blokády neuznávám, říká rakouský kancléř

Svět

  15:50
VÍDEŇ/LINEC - Rakouský kancléř Alfred Gusenbauer nesouhlasí s blokádami česko-rakouských hraničních přechodů. Na takzvaných melkských ujednáních však stále trvá. Gusenbauer se tak vyjádřil na dnešní schůzce se zemskou vládou spolkové země Horní Rakousy v Linci. V podvečer ho čeká setkání s nejaktivnějšími odpůrci Temelína.

Rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. foto: AFP

Při setkání s hornorakouskou vládou Gusenbauer slíbil, že spolková vláda ve Vídni vyčerpá všechny možnosti k tomu, aby prosadila splnění požadavků uvedených v melkském protokolu. Nevyloučil ani podání mezinárodněprávní žaloby na Českou republiku, přestože nedávná expertiza rakouských odborníků tuto cestu označila za neschůdnou. "Bude-li existovat třeba jen jiskřička naděje, že se s žalobou prosadíme, pak to uděláme. Teď jde ale o to, dělat správné kroky ve správnou chvíli a vyhnout se nebezpečí, že si Rakousko udělá mezinárodní ostudu," řekl kancléř.

Hraniční blokády ale podle jeho názoru nemohou přinést řešení problému, a proto je nepovažuje za dobré. "Rakousko je svobodná země a každý odpovídá za to, co dělá. Z právního hlediska jsou blokády možné, ale existuje také zásada volného pohybu zboží a osob a v tomto rámci by se měly protesty odbývat. Spolková vláda politiku blokád nepodpoří," uvedl Gusenbauer.

Hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer, který již v úterý navštíví Prahu, při tiskové konferenci řekl, že "navzdory Temelínu" má jeho země zájem na spolupráci s Českem a nechce přispívat ke zhoršování vztahů mezi oběma státy.
Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat