Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Bloomberg je opět starostou New Yorku

Svět

  10:01
NEW YORK - Překvapení ve volbách o nového starostu New Yorku se nekonalo. Na radnici povládne další čtyři roky její současný šéf, republikán Michael Bloomberg. Ten i díky drahé kampani porazil demokrata Fernanda Ferrera.

Michael Bloomberg po volbách foto: ČTK

Podle předběžných neoficiálních výsledků získal dosavadní starosta přes 58 procent hlasů, zatímco jeho vyzyvatel 39 procent. Třiašedesátiletý miliardář Michael Bloomberg utratil na svoji letošní kampaň podle údajů ke konci října přes 66 milionů dolarů. Aktuální odhady televizní stanice NY1 ovšem hovoří až o 100 milionech dolarů, což je o čtvrtinu více než před čtyřmi lety.

Výdaje na kampaň o osm let mladšího Ferrera nedosáhly ani desetiny nákladů, které Bloomberg, zakladatel stejnojmenné informační agentury, hradil velkou většinou z vlastních zdrojů. Vyjma voleb prezidentských jde v případě Bloombergovy kampaně zřejmě o vůbec nejvyšší částku věnovanou v USA na volební účely. 

Ve svém prvním vystoupení po volbách Bloomberg poděkoval 55.000 dobrovolníků, kteří se účastnili jeho kampaně. Oznámil, že na rozdíl od situace před čtyřmi lety, kdy se město teprve probíralo ze šoku po teroristickém útoku z 11. září 2001, je nyní New York "živ, zdráv a otevřený pro podnikání".

Letitý demokrat Bloomberg, který k republikánům přestoupil těsně před volbami v roce 2001, si stále zachovává své liberální názory. Odborníky, médii i obyvateli města je shodně označován za schopného starostu, pod jehož vedením se podařilo dále snížit kriminalitu a zlepšit školství, zdravotní péči, bydlení a dopravu osmimilionového velkoměsta.

Guvernérské posty získali demokraté
Ve volbách guvernérů států Virginie a New Jersey naopak zvítězili kandidáti Demokratické strany. Političtí analytici pokládají guvernérské volby za možný výraz nálad uvnitř americké společnosti před rozhodujícími volbami příští rok na podzim, kdy se demokraté budou snažit zvrátit dosavadní republikánskou převahu v obou komorách Kongresu a kdy se budou konat guvernérské volby ve 36 státech.

Vítězství demokratů v soubojích o guvernérská křesla je v prvních reakcích hodnoceno jako další rána republikánskému prezidentovi Georgi Bushovi, těžce zkoušenému skandály v Bílém domě a Kongresu, vlekoucí se válkou v Iráku, kritikou za pomalou reakci na hurikán Katrina a stále klesající podporou veřejnosti.

V New Jersey se guvernérem stal senátor Jon Corzine, který hladce zvítězil nad podnikatelem Dougem Forresterem. Ve Virginii byl navzdory Bushově podpoře republikánskému kandidátovi Jerrymu Kilgoreovi zvolen guvernérem dosavadní viceguvernér Tim Kaine.

Obojí volby guvernérů provázely nebývale nákladné kampaně a mimořádně ostrý tón předvolební rétoriky, který nakonec podle místních médií řadu voličů znechutil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!