Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boeing zničili separatisté, systém Buk přivezli z Moskvy, tvrdí studie

Trosky zříceného boeingu na poli u východoukrajinské obce Grabovo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky zříceného boeingu na poli u východoukrajinské obce Grabovo. | foto: Reuters

KYJEV/PRAHA Novináři z britské investigativní skupiny „Bellingcat investigative journalism“ přinesli důkazy, podle kterých sestřelili malajsijský boeing nad Donbasem povstalci s pomocí Rusů.

Byli čtyři. A mají nejspíš lví podíl na smrti 298 lidí, kteří 17. července roku 2014 cestovali Boeingem 777 společnosti Malaysia Airlines z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Nad ukrajinským Donbasem byl letoun sestřelen. Dodnes nebylo úplně jasné, jak ke katastrofě došlo. Jenže britští novináři ze skupiny „Bellingcat“ postupovali s neobyčejnou důsledností a nyní mají přehled o ­pohybu zbraně prakticky minutu po minutě.

Raketové komplexy Buk k hranicím s Ukrajinou převezli čtyři řidiči. Při transportu této zbraně asistovala i 69. brigáda ruského motorizovaného praporu a ­147. motorizovaný prapor, který má hlavní základnu v Moskvě. Jeden z raketových komplexů pokračoval dál na ukrajinské území. Tato zbraň zabila pasažéry boeingu.

Novináři využili v pátrání mj. i ­sociální sítě. Řidiči se totiž vyfotili vedle přívěsu se značkou XP 4679 50 a nákladního vozu s SPZ 4267 AH 50. Jeden z nich se podle britských novinářů jmenoval Dmitrij, druhý Vladimir P. Spolu s dalšími dvěma muži měli 23.–­25. června loňského roku dopravit několik raketových systémů Buk na ruskou leteckou základnu v obci Millerovo v ­Rostovské oblasti, která hraničí s­ ukrajinským územím, nyní ovšem ovládaným doněckými rebely. Odtud byly rakety rozvezeny na předem vybraná místa podél ukrajinské hranice.

Oběti tragédie letu MH17. Na palubě malajsijského letadla bylo 298 lidí, nikdo...
Trosky zříceného malajsijského Boeingu 777.

Ten nejdůležitější Buk, který zasáhl malajsijský letoun, se pohyboval po trase M4 do Doněcku. Hranici s Ukrajinou přejel v noci z 16. na 17. července. Na stejném místě ji překročil v opačném směru hned po katastrofě letadla, brzy ráno 18. července. Ve dnech od 19. do 21. července jej Rusové spěšně odvezli do vojenského ležení severozápadně od Kamensk-Šachtinska, ležícího na sever od Rostova na Donu. Později jej „uklidili“ ještě dál od místa činu.

Obrovským dílem přispěl k ­vyšetření události, o které z­ nepochopitelných důvodů mezinárodní společenství v poslední době mlčí, ruský vojín Dmitrij Zubkov. Sloužil ve 147. motorizovaném praporu materiální podpory generálního štábu ruské armády. Novináři sice jeho počin hodnotí jako „hloupost a nedostatek předvídavosti“, každopádně vojín zveřejnil pořádnou porci tajných vojenských informací. Jeho stránka na Facebooku se změnila ve fotozprávu o dopravě ruského Buku na Ukrajinu. Vojín totiž seřadil chronologicky jednotlivé fotografie nákladu, který doprovázel, v pozadí s různými dopravními značkami i ukazateli a názvy obcí. Lze tak skvěle vysledovat čas i místo, kde se Buk i vojín nacházeli. Poté co dovezl náklad na místo, vrátil se na svou základnu, a ještě než byl letoun sestřelen, odešel do civilu.

Precizním důkazním materiálem je i nová zpráva zavražděného ruského opozičního lídra Borise Němcova, která dokumentuje, jak se ještě před sestřelením letounu separatisté na internetu přiznávali, že „získali konečně rakety Buk“. 17. července pak některé separatistické a ruské servery s ­nadšením informovaly, že se podařilo sestřelit ukrajinský vojenský letoun. Jakmile se zjistilo, že jde o­ dopravní letadlo, všechny zprávy ze sítě zmizely.

Trosky Boeingu 777
Lidé procházejí zbytky Boeingu 777

Posledním z řady důkazů o ­tom, že boeing sestřelili ruskou zbraní ukrajinští separatisté, je diskuse v ruském opozičním listu Novaja gazeta. Rozhořela se poté, co list zveřejnil tajnou zprávu ruských vojenských expertů, ze které vyplývalo, že letoun sestřelili Ukrajinci. Novináři „Novoj“ ale přiznávají, že autory dokumentu neznají.

Obsah zprávy vyvrací v ­obsáhlé analýze Mark Solonin, historik a letecký konstruktér, který mnoho let pracoval v utajovaném vojenském výzkumném konstrukčním ústavu v sovětském Kujbyševu, dnešní Samaře.

Podle Solonina je nesmysl, že by raketa byla vystřelena nikoliv z území kontrolovaného separatisty, ale z města Zaroščenskoje, které ovládali Ukrajinci. Naznačuje, že celý dokument je podvrhem, který profesionál odhalí na první pohled. Z 39 obrázků nemá ani jeden vztah k argumentům ve zprávě a­ slouží podle konstruktéra jen jako zástěrka bezobsažnosti zprávy.

Stejného mínění je další ruský nezávislý expert Pavel Felgengauer i kandidát technických věd, letecký expert Vadim Lukaševič. Navíc novináři při podrobné analýze situace z července loňského roku zjistili, že v den, kdy byl sestřelen boeing, ovládali Zaroščenskoje separatisté. Neznámí autoři ruské zprávy si tedy nedali ani tu práci, aby si pečlivě prověřili fakta, kterými operovali.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.