Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Propaganda na Times Square: Socialistická Čína poráží kapitalisty na vlastním hřišti

Svět

  17:33
PRAHA - Číně se znovu podařilo dokázat, že „socialismus s čínskými rysy“ si dobře rozumí se západním kapitalismem. Boj o území v jihočínském moři se nově přenesl i do Ameriky, kde Čína začala vysílat svoji propagandu 120krát denně přímo na Times Square. Pronajala si tam právo na masivní promítací plochy.

Čínská reklama v centru New Yorku foto: youtube.com

Čínská vojska protáhnou svaly poblíž sporných ostrovů

12. července rozhodl mezinárodní arbitrážní soud v Haagu, že „Čína nemá historický ani ekonomický nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři a že porušila suverénní práva Filipín“. Podle Haagu Čína stavbou umělých ostrovů také nenapravitelně narušila tamní ekosystém, který byl místem bohatým na korálové útesy.

Peking ovšem takový verdikt odmítl a snaží se o své interpretaci přesvědčit celý svět. Nově čínská největší (a také státní) tisková agentura Sin-chua spustila propagační kampaň přímo v srdci New Yorku - na Times Square.

Čínský reklamní blok na Times Square

Sin-chua si pronajala masivní blok reklamního prostoru na Times Square již v roce 2011, při příležitosti návštěvy tehdejšího čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, informoval server Shanghaiist. Tehdejší cena byla zhruba 8 milionů korun za měsíc, což si Sin-chua, s přispěním Komunistické strany Číny, může dovolit. Na obrazovkách tehdy běžela především turistická reklama a zpravodajství posvěcené vládou v Pekingu. Ale i tento krok vyvolal protesty aktivistů.

V nejnovějším videu Peking ústy své hlavní tiskové agentury návštěvníkům a občanům New Yorku sděluje, že spor v jihočínském moři není nic, co by měl řešit mezinárodní arbitrážní soud v Haagu, a znovu opakuje, že i přes rozhodnutí soudu a protesty většiny východoasijských zemí, Čína má na sporné území „historické a kulturní právo“. Toto právo Čína vždy měla a vždy mít bude, tvrdí Peking.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat