9. července 2019 16:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Boj proti korupci rozhodně není možné vnímat jako výmluvu, proč nic nedělat.‘ Čínský prezident vyzval úředníky, aby nebyli líní

Šéfka exekutivy Carrie Lam (vlevo) a čínský prezident Si-Tching Ping kráčejí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka exekutivy Carrie Lam (vlevo) a čínský prezident Si-Tching Ping kráčejí... | foto: Reuters

PEKING Čínští úředníci a oficiální činitelé nesmějí využívat boj proti korupci k tomu, aby nic nedělali, jen zabíjeli čas a trávili celý den nad jídlem. Na setkání s vedoucími představiteli komunistické strany to dnes podle agentury Reuters řekl čínský prezident Si Ťin-pching.

Od doby, co nynější prezident zahájil po nástupu do úřadu koncem roku 2012 válku proti korupci, strana i vláda opakovaně napomínala úředníky, kteří si myslí, že se mohou vyhnout možnému pochybení a trestu tím, že nebudou dělat svou práci ani o ničem rozhodovat.

Si Ťin-pching na schůzce zopakoval, že je důležité „správně vyvážit vztah mezi poctivostí a přijetím vlastní zodpovědnosti“. „Boj proti korupci rozhodně není možné vnímat jako výmluvu, proč nepřevzít zodpovědnost, a raději nic nedělat,“ citovala prezidenta oficiální tisková agentura Nová Čína.

„Buďte odvážní, mějte snahu zvládnout těžké úkoly, rozlousknout tvrdé oříšky i horké brambory,“ dodal. „Nebuďte zmatení úředníci, kteří jsou politicky apatičtí a dělají věci polovičatě. Nebuďte líní úředníci, kteří tráví celý den nad jídlem a jen ho prolenoší.“

Si Ťin-pching po nástupu do prezidentského úřadu slíbil, že se boj proti korupci zaměří na všechny bez ohledu na to, jak nízko či vysoko jsou postavení. Mezi nejvýše postavené osoby, které se staly obětí protikorupčního boje, patří bývalý šéf čínské bezpečnosti Čou Jung-kchang. Ten byl v roce 2015 odsouzen k doživotí a propadnutí majetku za braní úplatků, vyzrazení státního tajemství a zneužití pravomocí.

Protikorupční snahy se ale nezaměřují jenom na takové problémy, jako jsou úplatky či zneužívání veřejných peněz na financování rozmařilého životního stylu. Soustřeďují se i na ty, kterým chybí politická loajalita, anebo kteří na veřejnosti vyjadřují pochybnosti o politice strany, dodala agentura Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!