Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Bojovala proti rasistům i nacistům, pomáhala odboji. Slavnou tanečnici pohřbili mezi francouzskými hrdiny

Hvězda kabaretů i špiónka. Joséphine Bakerová dokázala využít své slávy, aby pomohla francouzskému odboji. Po válce se angažovala především v boji proti rasismu a antisemitismu. foto: Profimedia.cz

Zpěvačka a tanečnice Joséphine Bakerová spočinula v Panthéonu. Poctu, kterou Francie prokazuje jen největším národním hrdinům, si renomovaná umělkyně zasloužila za boj proti rasismu, ale i nacistům.
  13:12

„Joséphine je má Francie,“ pronesl v úterý francouzský prezident Emmanuel Macron. Při velké ceremonii v pařížském Panthéonu odhalil symbolický náhrobek tanečnice Joséphine Bakerové a místo odpočinku největších Francouzů se na jeden den proměnilo v kabaret.

„Joséphine, vedla jste mnoho bojů za svobodu, lehkost a radost. S vaším příchodem vstupuje do Panthéonu svěží vítr fantazie a odvahy,“ uvedl Macron.

Josephine Bakerová
Josephine Bakerová

Dokončil se tím proces, který nastartovala v květnu letošního roku online petice Osez Joséphine (Odvažte se s Joséphine). Tu podepsalo na 37 tisíc lidí. Jejím cílem bylo uznat hrdinské skutky Bakerové a dopřát jí odpočinek v jedné z historických památek Paříže, v jejíž podzemní kryptě jsou uloženi významní francouzští umělci, myslitelé a vědci jako Alexandre Dumas starší, Jean-Jacques Rousseau či Voltaire.

Datum uvedení této americké rodačky ze St. Louis bylo vybráno k 84. výročí její svatby s Jeanem Lionem (rozeným Levym). Právě tehdy totiž Bakerová získala francouzské občanství. Kvůli přípravám ceremoniálu byla od minulého pondělí uzavřena celá památka a její brány se veřejnosti otevřou zdarma ve dnech 4. a 5. prosince, aby jí mohli lidé vzdát hold, informovala minulý týden stanice Europe 1. Její ostatky však nadále zůstanou v Monaku, kde byla pohřbena.

Pátá žena v Panthéonu

Joséphine Bakerová byla mezinárodní hvězdou ve 30. letech minulého století. Proslavila se především ve Francii, kde se v roce 1925 usadila a brzy dominovala tehdejší kabaretní scéně díky velkému úsměvu i smyslu pro humor.

Vlastenecké cítění pak podle historiků prokázala v rámci francouzského odboje proti nacistické okupaci za druhé světové války. V roce 1937 se vdala za židovského průmyslového magnáta Liona a velmi profitovala ze své pozice celebrity. I díky tomu dokázala pod svými šaty přes celníky, kteří žádali její autogram, propašovat tajné zprávy odbojářů. Údajně se jí také dařilo často zavítat na velvyslanecké večírky, kde sbírala informace o pozicích německých jednotek.

Na základě Macronova rozhodnutí se splnilo přání autorů petice a Bakerová se stala teprve pátou ženou v Panthéonu. Připojila se k vědkyním Sophii Berthelotové a Marii Curie-Sklodowské, ministryni Simone Veilové a odbojářce Genevieve de Gaulle-Anthoniozové, neteři generála Charlese de Gaulla. „Bakerová nebude v Panthéonu proto, že byla žena nebo černoška. Ale díky hrdinským činům, které vykonala pro zemi,“ konstatoval v létě Laurent Kupferman, který odstartoval online petici Osez Joséphine.

Nejfrancouzštější Američanka

Pod šaty pašovala tajné zprávy odbojářů. Francouzi žádají, aby slavnou tanečnici pohřbili mezi hrdiny v Pantheonu

Podle jednoho z adoptovaných synů Joséphine Bakerové zpěvaččina popularita stoupala v posledních letech i kvůli tomu, že jistá část jejího aktivismu je stále relevantní i dnes. „Moje matka představuje hodnoty republiky, ale i ztělesňuje symbol integrace,“ uvedl Brian Bouillon Baker pro server France 24. „Byla svobodná žena, aktivistka, feministka, odbojářka, bojovnice proti rasismu a antisemitismu. Ve světě, který je stále vyhrocený rasismem, nadále rezonují její myšlenky,“ dodal Kupferman.

Zpěvačka a tanečnice, které mnozí přezdívají „nejfrancouzštější Američanka“, se dostala do povědomí mnoha lidí především svými postoji proti americkému systému segregace. V roce 1963 se účastnila pochodu na Washington společně s Martinem Lutherem Kingem. Oblečená byla tehdy ve francouzské válečné uniformě a na sobě měla i medaile za zásluhy. Jako jediná černoška tehdy promluvila k davům.

Ve Francii se následně stala jednou z předních tváří organizace Mezinárodní liga proti antisemitismu, která se v roce 1979, pár let po její smrti, proměnila v Mezinárodní ligu proti rasismu a antisemitismu.

Její patrně nejznámější písní ve Francii je J’ai deux amours (Mám dvě lásky). Za svůj život adoptovala dvanáct dětí, které byly různého původu a uctívaly rozdílná náboženství. O své rodině tak vždy hovořila jako o „duhovém kmenu“. „Naše rodina byla utopie. Naše matka chtěla, abychom byli rozdílní a jednotní. A naprosto se jí to podařilo,“ popsal Bouillon Baker. „Do dneška stojíme všichni při sobě.“

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!