3. března 2019 15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bollywoodští herci volali po krvi. Napětí mezi jadernými mocnostmi eskalovalo i na sociálních sítích

Akšaj Kumar ve filmu Gold. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akšaj Kumar ve filmu Gold. | foto: Eros International

PRAHA Bollywoodské hvězdy, politici i běžní lidé přispívají na sociálních sítích k eskalaci napětí mezi Indií a Pákistánem. Jejich ostrým proklamacím předcházel bombový útok z půlky února, kdy v Kašmíru zemřelo 40 příslušníků indické polovojenské policie. Incident vyvolal nejen pnutí v nestabilním regionu, ale i silnou odezvu veřejnosti.

Obzvlášť v posledních dnech podle serveru CNN silné výroky na sociálních sítích přibývaly nebývalým tempem. Uživatelé, včetně tamních elit, chválí útoky svých mocností a volají po odvetných úderech, které mohou přispívat k dalšímu šíření napětí.

Eskalaci napětí v Kašmíru vyvolal 14. února sebevražedný bombový útok, který zabil 40 členů polovojenské policie na indické straně sporného území. Indická média uvedla, že za útokem stojí pákistánské povstalecké hnutí Džajše Muhammad, které bojuje proti indické nadvládě nad částí území a usiluje o připojení převážně muslimského Kašmíru natrvalo k Pákistánu.

Indický premiér Indian Minister Narendra Modi a ruský prezident Vladimir Putin.
Indický herec Akshay Kumar.

K incidentu se mělo hnutí údajně přiznat. Indická vláda také obvinila Pákistán z toho, že se na útoku podílel přímo, což země odmítá. Uplynulé úterý Indie v reakci provedla letecké útoky na „teroristickou strukturu“, která se nachází na pákistánské straně Kašmíru. Odpověď Pákistánu na indický útok netrvala dlouho,

Hned ve středu se na sociálních sítích rozpoutala „krvavá“ bouře. Bollywoodské hvězdy a politici, média i občané z obou zemí zveřejňovali slogany, proklamace i posměšné tweety na adresu druhé jaderné mocnosti.

„Mlčet už nebudeme“ tweetoval například slavný bollywoodský herec Akšaj Kumar.

26.února 2019 v 06:48, příspěvek archivován: 02.března 2019 v 16:23

Proud of our #IndianAirForce fighters for destroying terror camps. अंदर घुस के मारो ! Quiet no more! #IndiaStrikesBack

Bývalý herec a politik Pareš Rawal zase poděkoval indickému premiérovi Nárendrovi Módímu za opravdu krásné ráno, čímž myslel ranní útok na Pákistán.

26.února 2019 v 04:40, příspěvek archivován: 02.března 2019 v 16:25

A TRULY BEAUTIFUL GOOD MORNING. THANKS @narendramodi SIR AND BRAVEHEARTS OF OUR ARMY . JAI HO .

K válce na sociálních sítích se přidal také herec a režisér Adžaj Devgn, který na Twitteru napsal: „Mess with the best, die like the rest“, což lze volně přeložit jako „Pusťte se do křížku s nejlepšími, zemřete jako všichni ostatní.“

26.února 2019 v 05:31, příspěvek archivován: 03.března 2019 v 15:34

Mess with the best, die like the rest. Salute #IndianAirForce. @narendramodi.

Mezi burcováním se na sociálních sítích objevil i pozitivnější přístup, a to ve formě kampaně se sloganem Řekni válce ne. Jednou z propagátorek je i mladá vdova z města Howrah, které zemřel manžel při bombovém útoku v půlce února. 

Tato žena tvrdí, že poté, co řekla deníku Times of India, že válka nemůže vyřešit všechny problémy, byla na sociálních sítích za svá slova napadena. Lidé stále více volají po dalším útoku a válce.

Na sociálních sítích se v obou zemích postupně objevily hlavní dva provokativní hashtagy #IndiaStrikesBack (Indie vrací úder) a #PakistanStrikesBack (Pákistán vrací úder). Sítě zaplavila falešná videa, neověřené fotografie a další poplašné a nepravdivé zprávy, které údajně rozšiřují nacionalistické skupiny, upozorňuje CNN. Mezi uživateli kolují také záběry z videoher, jež jsou vydávány za záznam indického útoku na Pákistán. Pákistánci šířili také falešná videa, ve kterých měl být zachycen sestřelený indický pilot. Jednalo se však o týden staré video, které bylo pořízeno na velké letecké show v Indii.

Protiútok Pákistánu

Hned po útoku ze strany Indie, pákistánská vláda přišla s tvrzením, že sestřelila dva indické stíhací letouny a zajala pilota Abkhinandana Vartkhamana. Na to Indové reagovali posměšnými tweety s tvrzeními, že Pákistánci blafují. O den později však Indie zprávu o zajetí pilota potvrdila. Tento pátek však Pákistán na znamení dobré vůle Indii sestřeleného indického pilota vrátil. Jeho příběh chce zfilmovat Bollywood, filmaři už projevili zájem o autorská práva k chystanému snímku Abhinandan.

02.března 2019 v 09:12, příspěvek archivován: 02.března 2019 v 16:27

Yes this Hero also bowed down to Pakistan along with his plane..#PakistanStrikesBack https://t.co/NaSZWd6uiZ

Pákistán a Indie se o oblast Kašmíru dlouhodobě přou. Obě jaderné mocnosti si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část.

zp, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz