Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bomba ve škodovce zabila v Egyptě dvacet lidí, zemi svírá strach z násilí

Svět

  13:52
ALEXANDRIE - Výbuch bomby před kostelem v egyptské Alexandrii si na Silvestra vyžádal 21 mrtvých a zranil téměř sto lidí. Bezprostředně po explozi vypukly v ulicích města střety mezi křesťany a muslimy, které musela policie rozehnat slzným plynem. V zemi sílí obavy z nového rozšíření nábožensky motivovaného násilí.

Egyptský křesťan před policejní kordonou. Po útoku na koptský kostel vypukly v ulicích Alexandrie nepokoje foto: Reuters

K detonaci došlo zhruba dvacet minut po půlnoci místního času, kdy z koptského křesťanského kostela začali vycházet věřící. Sanitky rozvezly do nejbližších nemocnic zraněné, mezi nimiž je podle ministerstva vnitra i osm muslimů.


Explozi podle ministra vnitra zřejmě způsobil sebevražedný atentátník a do plánování a provedení útoku byli možná zapojeni i cizinci. Podle egyptské televize byla nálož nastražena v automobilu značky Škoda. Z vozidla vyšlo několik mužů a téměř vzápětí se ozval výbuch.

Koptové

Koptové jsou nejvýznamnější křesťanskou komunitou na Blízkém východě.

Egyptě představují až deset procent z 81 milionů obyvatel. V Egyptě tvořili po několik staletí většinu obyvatel, než jejich dominanci ukončily v 7.století islámské nájezdy.

Egyptský prezident Mubarak útok odsoudil a vyzval křesťany i muslimy, aby se sjednotili a společně se postavili teroristickým silám, které chtějí narušit bezpečnost země, její stabilitu i jednotu jejích obyvatel. V projevu také naznačil, že za bombovým útokem stojí zahraniční síly.

Svět útok odsoudil
Atentát odsoudil americký prezident Obama, ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a papež Benedikt XVI. "Nelze připustit, aby si lidstvo uvykalo na diskriminaci, nespravedlnost a náboženskou intoleranci, která dnes zasahuje zvláště křesťany," prohlásil papež při mši ve Vatikánu.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. Nicméně před dvěma měsíci irácká odnož teroristické sítě Al-Káida hrozila útoky proti egyptským křesťanům.

Autor: