7. září 2010 11:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Baradejova dcera v plavkách? Pro Egypťany volební skandál

Leila Baradejová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leila Baradejová | foto: Lidovky.cz

KÁHIRA V Egyptě se bojuje o moc. Bývalý šéf atomových inspektorů Muhammad Baradej se příští rok pravděpodobně utká s Husním Mubarakem v boji o prezidentský post. Vládní listy teď ale otiskly diskreditující snímky jeho dcery. Anonym, který fotografie zveřejnil, prý musel "nahlas říct pravdu o bezvěrectví Baradejovy rodiny".

Fotografie Leily Bardejové v plavkách se objevily na sociální síti Facebook. Ačkoliv házení špíny na politického rivala je běžnou praxí, v kontextu islámského Egypta je bezvěrectví bráno jako nejhorší prohřešek. Vládní noviny proto neváhaly s jejich otištěním.

Anonym, který fotky na facebook umístil nim dodal text s titulkem "Tajemství Baradejových".  

Čtěte více

"Rád bych se představil: jsem dlouholetý přítel Lejly, dcery dr. Muhammada Baradeje. Když jsem zaslechl, že dr. Baradej možná bude kandidovat na prezidenta, byl jsem v šoku. Co mě ale dostalo úplně, byla jeho bezprecedentní návštěva mešity. Vím totiž, že pan Muhammad a jeho rodina žádné náboženství nevyznávají. Což mě přimělo říci nahlas pravdu," dodává pisatel.

Nekalé praktiky
Anonym připojil třicet fotografií Leily Baradejové v bikinách a popíjející víno. Navíc prý dcera Mubarakova největšího rivala plánuje svatbu s křesťanem, což je v islámu zakázáno.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej

Proti negativní kampani se ale postavilo několik liberálů, kteří zdůrazňují její nemorálnost.

Bývalý šéf atomových inspektorů Muhammad Baradej se svým týmem získal v roce 2005 Nobelovu cenu míru. Po návratu do Egypta se pustil do kritiky autokratického prezidenta Husního Mubaraka. Příští rok se bude zřejmě ucházet o post prezidenta.

jvJana Vrubelová