Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Johnson oznámí rezignaci, píší v Británii. Vládu opustili důležití ministři

Svět

  19:45aktualizováno  7. července 13:07
Britský premiér Boris Johnson odstoupí z funkce, do několika hodin vydá prohlášení, píše ostrovní tisk. Johnson hodlá rezignovat na post lídra Konzervativní strany a ve funkci premiéra pokračovat do podzimu. V posledních dnech čelil rostoucímu tlaku a vládu opouštěli její členové. Od úterý rezignovalo již pět britských ministrů, naposledy ministryně školství Michelle Donelanová, která se úřadu ujala teprve v úterý.

Souboj o místo lídra konzervativců (a tím i nového premiéra) se uskuteční v létě. Měl by být ve funkci před říjnovou stranickou konferencí.

O vedení Konzervativní strany a vlády se podle britských médií chystá ucházet například generální prokurátorka Suella Bravermanová či nový ministr zdravotnictví Steve Barclay.

Johnson před chystaným oznámením o své rezignaci jmenoval nový kabinet. Hovořil také s královnou Alžbětou, uvedla stanice ITV.

Ve čtvrtek kromě Donelanové rezignoval i ministr pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis. Prohlásil, že již nevěří, že Johnson dodržuje hodnoty, jako jsou čest, poctivost a vzájemný respekt, a proto se rozhodl vládu opustit. Ve středu večer rovněž rezignoval Simon Hart, ministr pro záležitosti Walesu.

„Velmi jsem doufal, že nebudu muset tento dopis napsat. Zdá se ale, že jiná možnost než odejít z funkce ministra pro záležitosti Walesu není,“ napsal premiérovi ministr Hart.

Hart byl údajně v delegaci ministrů, kteří se ve středu odpoledne vydali do Downing Street, aby přiměli Johnsona k demisi. Premiér, kterého provází řada skandálů, ale odstoupení z funkce vytrvale odmítal.

Ve čtvrtek Johnsona k odstoupení vyzval i nově jmenovaný ministr financí Nadhim Zahawi. „Musíte udělat správnou věc a odejít,“ apeloval.

K sérii rezignací ministrů se vyjádřil Ben Wallace, britský ministr obrany. „Řada z nás má povinnost chránit naši zemi, ať už je premiér Johnson jakýkoliv,“ uvedl Wallace na svém Twitteru, současně ale doplnil, že Konzervativní strana by měla využít možnosti změnit své vedení.

Podle lídra opoziční Labouristické strany Keira Starmera je Johnsonova rezignace dobrou zprávu pro Británii. Země ale potřebuje obměnu celé vlády, uvedl. Labouristé podle něho vyvolají hlasování o nedůvěře vládě, pokud se konzervativci Johnsona hned nezbaví.

Ve středu oznámili demisi mimo jiné ministerský náměstek pro rodinu Will Quince, náměstek pro bydlení Stuart Andrew, státní tajemník pro školství Robin Walker a konzervativní poslankyně a tajemnice ministerstva dopravy Laura Trottová.

Johnson v parlamentu ve středu možnost vlastní demise odmítl. Klesá mu nicméně i podpora voličů. Podle průzkumu organizace YouGov, o němž informoval server Politico, si 69 procent voličů myslí, že by Johnson měl rezignovat. To je o 11 procentních bodů více než před měsícem.

Bývalý ministr zdravotnictví Sajid Javid, který na protest proti Johnsonovi rezignoval v úterý, vyzval další kolegy, aby rovněž odstoupili ze svých funkcí. V určitém okamžiku je podle něj třeba dojít k závěru, že už toho bylo dost. „A ten okamžik nastal právě teď,“ řekl Javid ve ztichlém parlamentu, kde mu naslouchal právě i premiér. Johnsonovo vedení podle exministra poškodí pověst strany do budoucna.

Svou rezignaci oznámil i Stuart Andrew, který byl náměstkem ministra pro bydlení. Jak uvedl, odchází „se zármutkem“. Dodal, že vždy ctil loajalitu a jednotu pokud jde o konzervativní stranu, nicméně nyní musel svůj postoj přehodnotit. „Někdy nastává chvíle, kdy se musíte zaměřit na svou vlastní osobní integritu, a tato chvíle nastala právě teď,“ napsal na Twitteru. „Vzhledem k dění v posledních dnech jsem neměl jinou možnost, než odstoupit,“ dodal.

Televize Sky News zveřejnila už i odhady výsledků případných předčasných voleb. Podle nich by je nyní vyhrála Labouristická strana, která by získala kolem 300 poslanců, zatímco konzervativci by dostali asi 245 mandátů. O křeslo ve sněmovně by podle tohoto odhadu přišel i Johnson.

Johnson v červnu sice přežil vnitrostranické hlasování o nedůvěře, od té doby ale u Toryů dál roste nespokojenost.

Johnson ztratil důvěru mnohých členů své strany kvůli skandálu známému jako Partygate, který vyvolaly zprávy o večírcích v jeho sídle v Downing Street v době koronavirových uzávěr.

Naposledy ho pak zasáhl skandál kolem bývalého náměstka hlavního whipa Christophera Pinchera, který čelí obvinění ze sexuálního napadení. Whip je poslanec, který dohlíží, aby příslušníci strany hlasovali ve sněmovně podle stranických zájmů. Pinchera jmenoval Johnson do funkce letos v únoru. Nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street později uvedla, že na případ zapomněl, a Johnson se za pochybení omluvil.

Osmapadesátiletý Johnson byl podle agentury AP známý svou schopností vymanit se z úzkých. U moci zůstal navzdory obviněním, že měl příliš blízko ke stranickým sponzorům, chránil své příznivce před obviněními z korupce, klamal parlament a byl neupřímný k veřejnosti ohledně večírků v sídle britských premiérů v Downing Street 10. Nedávné odhalení, že Johnson věděl o Pincherově obvinění ze sexuálního napadení však bylo poslední kapkou.

Konzervativní strana také čelila kritice, že se příliš ochotně nechává podporovat penězi ruských dárců. Johnson ve středu večer poslancům po dotazech řekl, že se bez přítomnosti dalších vládních úředníků setkal s oligarchou a někdejším pracovníkem sovětské tajné služby KGB Alexandrem Lebeděvem. Jeho syn, ruský mediální magnát Jevgenij Lebeděv, byl na Johnsonův návrh uveden do šlechtického stavu, a stal se tak členem britské Sněmovny lordů. List The Sunday Times uvedl, že šlechtický stav mu byl udělen navzdory varování bezpečnostních služeb, podle kterých Lebeděv pro Británii představuje bezpečnostní riziko.

Johnsonovo premiérství bude jedno z nejkratších za poslední dekády:

Autoři: , , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!