Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Britský premiér Johnson zavítal na Ukrajinu, v Kyjevě jedná s prezidentem Zelenským

Do Kyjeva dorazil k jednáním s ukrajinským prezidentem britský premiér Johnson. (9. dubna 2022) foto: Twitter: Ukrajinská ambasáda ve Velké Británii

Do Kyjeva v sobotu dorazil k jednáním s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským nečekaně i britský premiér Boris Johnson. Jednali spolu o podpoře Ukrajiny, Johnson předlstavil další vojenskou pomoc ve formě 120 obrněných vozidel a protilodních raketových systémů. Předtím se se Zelenským setkal rakouský kancléř Karl Nehammer.
  17:01aktualizováno  18:50

„Je to skvělý signál, že lídři evropských států sem začali jezdit a nepodporují nás jen slovy,“ řekl Zelenskyj podle agentury DPA po setkání s Nehammerem. Ten ukrajinskému prezidentovi slíbil další podporu a zpřísňování protiruských sankcí.

„Budeme pokračovat ve zpřísňování protiruských sankcí, dokud válka neskončí. Nyní jsme přijali nový balíček sankcí. Nebude poslední,“ řekl rakouský kancléř k pátému balíku sankcí, který EU přijala v pátek.

Zatímco Nehammerova návštěva Kyjeva byla avizovaná už v pátek, o přímém setkání Johnsona se Zelenským se nevědělo. „Překvapení!,“ napsala na Twitter ukrajinská ambasáda v Británii k fotografii jednajících politiků.

Podle BBC Johnson řekl, že Velká Británie stojí v čele protiválečné koalice, je lídrem ve vojenské pomoci Ukrajině a „lídrem v sankcích proti ruskému agresorovi“.

Britský premiér také ukrajinskému prezidentovi ohlásil dodávku obrněných vozidel a protilodní raketové systémy, a to nad rámec už v pátek oznámeného vojenského vybavení za 100 milionů liber (2,9 miliardy korun), jež má zahrnovat protiletecké a protitankové zbraně. Johnson rovněž slíbil další zpřísnění protiruských ekonomických sankcí.

Nehammer měl během návštěvy Kyjeva na programu také setkání s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem a starostou Kyjeva Vitalijem Kličkem. Rakouský kancléř rovněž mířil do města Buča nedaleko ukrajinské metropole, které zdevastovala ruská armáda a v němž se po jejím odchodu našly stovky zabitých civilistů.

Do Buče v pátek přijela i von der Leyenová s Borrellem a Hegerem. Šéfka EK v sobotu podle agentury Reuters řekla, že ruské jednotky zřejmě na Ukrajině spáchaly válečné zločiny. Dodala, že spáchané činy se musí vyšetřit. Šéfka EK je nyní ve Varšavě, kde se koná dárcovská akce Stojíme za Ukrajinou, kterou iniciovala von der Leyenová s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Při jednání se Zelenským v Kyjevě von der Leyenová podpořila Ukrajinu v její snaze stát se členem Evropské unie. „Stojíme při vás a vašem evropském snu,“ řekla na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem. Rusku naopak předpověděla, že ho čeká ekonomický, finanční a technologický úpadek.

Kyjev na znamení solidarity už před týdnem navštívila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Ukrajinské vedení rovněž ujistila, že podpoří úsilí Ukrajiny o zahájení procesu směřujícího k členství v Evropské unii.

Telegram

Prvními vysokými zahraničními představiteli, kteří od počátku ruské invaze na Ukrajinu dorazili do Kyjeva, se už v polovině března stali premiéři České republiky, Polska a Slovinska Petr Fiala, Mateusz Morawiecki a Janez Janša s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. U Kyjeva tehdy ještě zuřily boje, nyní už se většina ruských jednotek přesunula na východ a jihovýchod.

Autoři: ,