Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Johnson oznámil rezignaci. Premiérem zůstane do zvolení nového lídra strany

Svět

  13:31aktualizováno  15:16
Britský premiér Boris Johnson oznámil, že rezignuje na post lídra Konzervativní strany. Premiérem zůstane, dokud nebude vybrán její nový vůdce. Touha po změně uvnitř konzervativců je podle něho jasná. Johnson uvedl, že nicméně byla jeho povinnost o setrvání ve funkci bojovat. Slíbil také Ukrajině, že Británie ji bude dále podporovat.

Johnson uvedl, že je smutný, že nemůže dále vykonávat nejlepší práci na světě, a připomněl, že konzervativci ve volbách v roce 2019 dostali nejvíce hlasů od roku 1979. Řekl, že je pyšný na „úspěchy“, jakých jeho vláda dosáhla.

„Ať už jde o brexit, nejrychlejší distribuci vakcín proti covidu v Evropě nebo vůdčí roli v rámci Západu při postavení se Putinově agresi na Ukrajině,“ vyjmenoval.

Johnson odchod oznámil po bezprecedentní vlně rezignací ve vládě. Svou funkci kvůli premiérovi opustilo nejméně pět ministrů, v širší vládě až 50 poslanců. Britská média již ráno uvedla, že Johnson ve čtvrtek rezignuje na post vůdce Konzervativní strany a ve funkci premiéra bude pokračovat do podzimu.

Boris Johnson oznamuje rezignaci na post lídra Konzervativní strany. (7. července 2022)

Opoziční labouristé vyvolají parlamentní hlasování o nedůvěře vládě, pokud se Konzervativní strana Johnsona nezbaví okamžitě, uvedl jejich šéf Keir Starmer. „Jeho vlastní strana konečně uznala, že není schopen být premiérem,“ uvedl. Konzervativci ovšem mají v Dolní sněmovně pohodlnou většinu 358 hlasů.

Rezignaci ráno podala ministryně školství Michelle Donelanová, kterou Johnson jmenoval do funkce teprve v úterý. Premiéra k demisi vyzval i nově jmenovaný ministr financí Nadhim Zahawi či šéf resortu obrany Ben Wallace. V minulých dnech své posty opustili ministr zdravotnictví Sajid Javid a ministr financí Rishi Sunak. Oba bývají uváděni jako možní Johnsonovi nástupci.

I někteří konzervativci volají po tom, aby Johnson odstoupil z postu premiéra okamžitě a navrhují, aby za něj dočasně funkci převzal někdo jiný, například vicepremiér Dominic Raab. Někteří členové konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922 podle BBC také usilují o to, aby byl proces, při němž si strana vybírá nového vůdce, a tedy i příštího premiéra, zkrácen zhruba na jeden měsíc

„Nakonec se mu nemusí podařit do podzimu přežít. Nakonec ho vlastní strana může donutit k rezignaci i na ten post premiéra,“ uvedl pro Rádio Impuls historik a politolog Vít Hloušek.

Také skotská premiérka Nicola Sturgeonová prohlásila, že není udržitelné, aby Johnson zůstal premiérem až do podzimu.

Šéfka britské diplomacie Liz Trussová uvedla, že premiér udělal správný krok. „Nyní potřebujeme klid a jednotu a pokračovat ve vládnutí, než se najde nový vůdce,“ řekla.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak Johnsonovi poděkoval za jeho podporu Ukrajiny.

Johnson ztratil důvěru mnohých členů své strany kvůli skandálu známému jako Partygate, který vyvolaly zprávy o večírcích v jeho sídle v Downing Street v době koronavirových uzávěr.

Naposledy ho zasáhl skandál kolem bývalého náměstka hlavního whipa Christophera Pinchera, který čelí obvinění ze sexuálního napadení.

Johnson byl hlavní tváří Konzervativní strany od července 2019. Ve funkcích vystřídal Theresu Mayovou, která neuspěla s vyjednáváním o podmínkách brexitu. Johnsonovi se podařilo odchod Británie z Evropské unie dokončit, po 47 letech ji opustila v lednu 2020.

Boj o nástupnictví začíná

Nyní naplno začal souboj o místo lídra konzervativců, podle Johnsona bude časový harmonogram oznámen příští týden. Přihlášku každého zájemce musí podpořit daný počet konzervativní poslanců. Poté začne série hlasování na úrovni sněmovny. Tento proces zúží pole kandidátů na finální dvojici, mezi níž se bude v poslední fázi rozhodovat členská základna strany.

O vedení Konzervativní strany a vlády se podle britských médií chystá ucházet generální prokurátorka Suella Bravermanová či nový ministr zdravotnictví Steve Barclay. Podle průzkumu organizace YouGov, o němž informovala agentura Reuters, je mezi konzervativci favoritem nynější ministr obrany Ben Wallace.

Délka souboje o post lídra konzervativců bude záviset na tom, kolik se přihlásí zájemců. Mayová se ujala vedení Konzervativní strany ani ne tři týdny poté, co v roce 2016 odstoupil David Cameron. Johnson o funkci soupeřil s bývalým ministrem zdravotnictví Jeremym Huntem a úřadu se nakonec ujal dva měsíce poté, co Mayová oznámila, že rezignuje. Podle BBC se očekává, že by nový vůdce mohl být jmenován do září, záviset to ale bude také na tlaku konzervativců, kteří si přejí, aby Johnson skončil dříve.

Autoři: ,