Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Downing Street v hledáčku policie. O osudu britského premiéra může rozhodnout jedna úřednice

Boris Johnson foto: Reuters

Na seznam prohřešků britského premiéra přibyla další párty, tentokrát narozeninová. Borise Johnsona v tomto týdnu čeká zveřejnění zprávy, jejíž závěry budou rozhodující pro celou krizi zvanou „partygate“.
  16:48

Na světlo vyplula další „zakázaná“ párty britského premiéra Borise Johnsona. Tentokrát se mělo jednat o oslavu jeho narozenin v červnu 2020 – tedy v době, kdy v Británii stále platily restrikce na setkávání osob z rozdílných domácností. Večírku se mělo zúčastnit až třicet lidí.

Podle britské televize ITV pobývali den předtím v premiérově rezidenci rodinní přátelé. Johnsonova kancelář toto tvrzení popřela. „Je to naprosto nepravdivé,“ uvedl mluvčí Downing Street Max Blain. „V souladu s tehdejšími pravidly premiér ten večer hostil malý počet rodinných příslušníků venku.“

Kancelář dále uvedla, že „oslava narozenin“ byla ve skutečnosti jakýmsi přáním k narozeninám, kdy se zaměstnanci úřadu vlády shromáždili v premiérově kanceláři, aby mu popřáli. Podle oficiálního vyjádření v místnosti pobyli méně než 10 minut. Britská média vášnivě spekulují o tom, zda Johnsonovi přinesli dort, popřípadě zda si ho premiér sám objednal.

Nová odhalení

Na světlo dále vyplul Johnsonův tweet z března 2020 (téměř jistě napsaný někým z jeho týmu), ve kterém premiér poděkoval sedmileté britské dívce Josephine za to, že se rozhodla odložit svou narozeninovou párty, „dokud s koronavirem nezatočíme“.

Dopis sedmileté Josephine premiéru Johnsonovi a jeho odpověď.

Po odhalení série večírků, jež se měly odehrát v sídle premiéra se opět objevují spekulace o Johnsonově možném pádu. Ty je vždy nutno brát s rezervou – britská média totiž ministerského předsedu pohřbívají s železnou pravidelností. Otevřená vzpoura konzervativních poslanců minulý týden přitom skončila fiaskem – místo potřebných 54 dopisů vyslovujících mu nedůvěru se jich odpůrcům premiéra podařilo shromáždit jen 11, načež několik z nich své psaní stáhlo.

Rezignace ve vzduchu

Jiná, potenciálně skutečně nebezpečná situace, je však pro Johnsona na spadnutí. Ještě v tomto týdnu má totiž svou zprávu odevzdat vyšetřovatelka státní správy Sue Grayová. Ta své vyšetřování vede již několik týdnů, přičemž se nejspíš primárně zaměří na venkovní večírek z 20. května 2020, který zorganizovala Johnsonova „pravá ruka“ Martin Reynolds a zúčastnilo se ho až 100 lidí. Celkově se „zakázaných“ veřírků mělo odehrát až osm.

Johnson předem avizoval, že se závěrům této zprávy podrobí a „zareaguje na ně adekvátním způsobem“. Britští komentátoři se dosud neshodli na tom, co přesně to znamená. Většina z nich se však shoduje na tom, že Johnsonovou první reakcí nebude rezignace – očekává se, že premiér bude o post bojovat.

Jako nejpravděpodobnější se jeví scénář, kdy Johnson obětuje lidi ze svého nejbližšího okolí – ideálním obětním beránkem by se mohl stát právě Reynolds, který zorganizoval květnovou párty. Zaměstnancům Downing Street den předem poslal nyní již slavný email obsahující na konci zkratku BYOB tedy: „Přineste si vlastní chlast“. Reynolds navíc opakovaně signalizoval své přání vrátit se z úřadu vlády zpátky na ministerstvo zahraničí, takže by jeho náhlý pád ani nemusel tolik bolet.

Začátek konce Borise Johnsona. Konzervativci by premiéra rádi vyměnili, ale nemají adekvátního nástupce

To by ale v současném politickém klimatu nemuselo stačit. Tlak na premiérovu rezignaci totiž bude nepochybně silný, zejména pokud ho Grayová ve své zprávě explicitně jmenuje.

Závěry zprávy dosud nejsou známé, první dopad však už má. Londýnská metropolitní policie totiž oznámila, že na základě materiálů z interního vyšetřování spouští vyšetřování „několika událostí“, které se v Downing Street a dalších vládních úřadech odehrály.

Šéfka metropolitní policie Cressida Dicková neupřesnila, koho přesně se vyšetřování týká. Zdůraznila však, že platí presumpce neviny, a započetí vyšetřování „samozřejmě neznamená, že každý zúčastněný dostane FPN (pokuta za menší provinění – pozn. red.)“.

Už jenom optika policejního vyšetřování, v jehož centru stojí sídlo vlády, je pro premiéra jistě nepříjemná. Nachází se momentálně v situaci, kdy si žádné další klopýtnutí nemůže dovolit.