Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouře Isaac se řítí na Floridu, na Haiti zabila sedm lidí

Svět

  19:39aktualizováno  27. srpna 7:39
HAVANA - Tropická bouře Isaac se přehnala přes Kubu a směřuje na americké ostrovy Florida Keys. Americké státy Louisiana, Mississippi a Alabama vyhlásily v noci na pondělí stav nouze kvůli blížící se a sílící tropické bouři v Mexickém zálivu. Na Haiti je po přívalových deštích hlášeno sedm mrtvých a také škody na domech a zemědělské půdě.

Mnozí Haiťané žijí od zemětřesení v roce 2010 ve stanech. Ty jim teď poničila tropická bouře Isaac. foto: Reuters

Pohotovost již v neděli vyhlásila Florida, jejíž jižní pobřeží už začaly bičovat vichry bouře. Isaac by prý mohl brzy začít sužovat i New Orleans, který se ještě zcela nezotavil z řádění hurikánu Katrina. Bílý dům vyjádřil připravenost státům pomoci.

Guvernéři ohrožených států nařídili povinou evakuaci v některých oblastech. Obyvatele vyzvali, aby si udělali zásoby vody, trvanlivých potravin, hygienických potřeb, oblečení a léků. Střed bouře Isaac byl před půlnocí asi 90 kilometrů od Key West na Floridě a živel byl provázen vichry o rychlosti kolem 100 kilometrů v hodině. Floridské úřady se obávají záplav.

Hurikán druhého stupně
Na pobřeží Spojených států by podle meteorologů mohl ničivý živel udeřit někde mezi severozápadní částí Floridy a New Orleansem ve středu. Očekává se přitom, že v tu dobu již bude mít sílu hurikánu druhého stupně na pětibodové Saffirově-Simpsonově stupnici s vichry o rychlosti kolem 160 kilometrů v hodině.

Haiťanka vyklízí svůj zabahněný dům.

Bouře Isaac se stane nejspíš hurikánem za asi den, uvedlo v noci na pondělí americké Národní centrum pro hurikány (NHC). "Střed bouře Isaac se vzdaluje od Key West podél Floridy, v pondělí se bude dále pohybovat nad východem Mexického zálivu a přiblíží se v úterý k severnímu pobřeží zálivu," upřesnilo NHC.

"Město New Orleans by mohlo být zasaženo větrem již v pondělí večer (v úterý ráno SELČ) a zažít špatném počasí v úterý a ve středu," varoval starosta města Mitch Landrieu.

Ve stejné době před sedmi lety zasáhl hurikán Katrina oblast New Orleansu, kde zabil více než 1 800 lidí a způsobil škody ve výši miliard dolarů. Bouře Isaac již v neděli pustošila Haiti, kde zabila nejméně sedm lidí.

Americká vláda a ropné a plynařské společnosti začaly narychlo evakuovat plošiny a další zařízení v Mexickém zálivu. Americké úřady odhadly, že se tak sníží o asi 24 procent produkce ropy a o osm procent produkce zemního plynu.

Pentagon sdělil, že přemístil z Floridy do Texasu a jinam do bezpečí třicítku svých letadel, 22 stíhaček F-16 a osm strojů C-130.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...