Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Brazílie nemá dost injekčních stříkaček a jehel pro očkování, zásoby zabaví místním výrobcům

Brazílie vzdala hold všem, kteří s koronavirem bojují v první linii a také poctu obětem pandemie. foto: Reuters

BRASÍLIA - Brazilská vláda chce zabrat přebytky injekčních stříkaček a jehel, které mají ve skladech místní výrobci zdravotnického materiálu. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, podle níž se kabinet chystá na národní očkovací kampaň proti covidu-19, aniž by měl zajištěn dostatek potřebného materiálu.
  16:57

Německo mělo za sobotu opět méně nakažených než Česko. Mexiko a Brazílie hlásí stovky mrtvých

Brazílie se rovněž snaží zajistit vakcínu vyvinutou firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou od indického výrobce.

Ministerstvo zdravotnictví nyní očekává od místních výrobců injekčních stříkaček a jehel informace o velikosti jejich zásob tohoto zdravotnického materiálu. Podle agentury Reuters se resortu zdravotnictví minulý týden nepodařilo v elektronické aukci zajistit dostatečné množství zboží. Plánovalo pořízení 331 milionů kusů injekčních stříkaček, ale povedlo se mu jich koupit jen osm milionů.

Podle Reuters tak hrozí, že Brazílie nebude mít dostatek materiálu k aplikaci vakcíny anebo ho bude muset kupovat za dražší cenu v zahraničí. Ministerstvo podotklo, že plánuje další aukci s cílem nakoupit injekční stříkačky od brazilských výrobců.

Brazílie se rovněž snaží zajistit dodávku vakcíny proti covidu-19 vyvinuté britskou firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou od indického výrobce, přičemž panují obavy, zda Indie neomezí vývoz preparátu. v úterý brazilské ministerstvo zdravotnictví společně s resortem zahraničí prohlásilo, že Brazílie očekává dodávku těchto vakcín v polovině ledna.

Brazílie překonala USA v úmrtích za den, v obou státech přibyly desítky tisíc nakažených

Soukromé brazilské kliniky mezitím uzavřely předběžnou dohodu o získání očkovací látky vyvíjené indickou společností Bharat Biotech, která zatím dokončila dvě ze tří fází testování účinnosti.

Největší a nejlidnatější země latinské Ameriky má po Spojených státech druhý nejvyšší počet mrtvých s koronavirem na světě, s covidem-19 tam zemřelo skoro 200 000 lidí. Zatímco krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro bagatelizoval dopad koronaviru, země zaostala ve vakcinaci za svými sousedy jako je Chile nebo Argentina, kde zdravotníci už první vakcíny aplikovali. Přitom Brazílie kdysi mohla jít v případě hromadného očkování příkladem, podotkla agentura Reuters.

Autor: