Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Brazilský prezident má nové protivníky. Napříč zemí se proti němu organizují ‚motoprotesty‘

Protest v Brazílii. foto: ČTK

Tisíce Brazilců v těchto dnech nastupuje do svých automobilů, se kterými následně křižují ulice měst. Nejde však o projížďky ve snaze zahnat nudu v časech lockdownů. Jejich cílem není nic menšího než zahájení procesu impeachmentu (obžaloby vedoucí ke ztrátě mandátu – pozn. red.) pravicového prezidenta země Jaira Bolsonara. Ten se už od počátku celosvětové pandemie snažil nemoc zlehčovat a aktivně bránil opatřením proti jejímu šíření.
  19:30

Podobně jako Bolsonarův vzor, bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, však může i brazilskou hlavu státu nezvládnutá zdravotní situace v zemi dohnat a vést až ke ztrátě úřadu. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Brazilcům se způsobem, jak Bolsonaro řídí zemi, dochází trpělivost.

Brazílie má vlastní vakcínu CoronaVac prezidentu Bolsonarovi navzdory. Její účinnost je 78 procent

V sobotu, kdy oficiální počet obětí covidu-19 v Brazílii přesáhl 216 000, levicoví a centrističtí demonstranti uspořádali automobilová shromáždění ve více než dvacítce největších měst, včetně Ria de Janeira, Porto Alegre, Belo Horizonte a Belému. Levicový vůdce Guilherme Boulos při této příležitosti řekl Bolsonarovým odpůrcům pochodujícím přes São Paulo, že shromáždění signalizují začátek „lidového povstání proti této genocidní vládě“.

„Jsme zde, abychom oznámili, že nebudeme čekat do roku 2022 (termín příštích prezidentských voleb – pozn. red.), protože jde o životy. Nyní je čas porazit Jaira Bolsonara,“ řekl Boulos protestujícím. „Odejde z prezidentského úřadu a půjde přímo do vězení,“ dodal.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro mává svým příznivcům.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro s ochrankou opouští volební místnost. V...

Nespokojenost však nenarůstá jen u lidí, kteří prezidenta dlouhodobě kritizují, ale i v jeho vlastním táboře. V neděli tak pořádaly pravicové skupiny vlastní demonstrace za impeachment, mimo jiné v Barra da Tijuca, baště podpory Bolsonara v západní části Ria de Janeira.

Online petice propagovaná bývalými konzervativními příznivci přilákala za tři dny více než 180 000 podpisů. „Prezident Bolsonaro je kletbou pro Brazílii a ... je na nás, lidech, abychom zajistili jeho odstranění,“ uvádí se v prohlášení, které obviňuje prezidenta z ohrožení tisíců životů jeho „protivědeckou“ reakcí na covid-19. Lucas Paulino, právník, který pomáhal organizovat shromáždění v Belo Horizonte, podle The Guardian uvedl, že demonstranti byli hnáni „děsivým kolapsem zdravotní péče“, ke kterému došlo stovky mil severně v Amazonii.

V posledních dnech zemřely v Manausu, hlavním městě státu Amazonas, desítky pacientů poté, co nárůst nákaz a nedostatek plánování způsobily, že nemocnicím došel kyslík. Brazilský ministr zdravotnictví Eduardo Pazuello, jemuž kritici přezdívají „Pezadello“ (noční můra), podle Paulina cestoval do města jen proto, aby propagoval „falešné léčby“, jako je hydroxychlorochin. „To nám skutečně ukázalo rozsah zanedbání povinností federální vlády vůči pandemii covidu,“ tvrdí Paulino, regionální vůdce politické skupiny s názvem Acredito (Věřím).

Myšlenku, že nejde jen o nárazové protesty, sdílí i politický novinář João Villaverde, publicista v časopise Época. „Tyto protesty ukazují našim politikům, že společnost dosáhla takové úrovně vzteku, že je ochotna protestovat i uprostřed pandemie“.

Bod zlomu?

Naopak příznivci Bolsonara, kteří tvrdí, že jejich nesouhlas s protiepidemickými opatřeními je motivován snahou chránit ekonomiku, protesty zlehčují. Prezidentův syn a politik Eduardo Bolsonaro zaútočil na to, co nazval „darebáckými médii“, kvůli tomu, jak prý věnovala nadměrnou pozornost „trapně malým demonstracím“.

Brazílie odstartuje výrobu ruské vakcíny, sama ji však neschválila. Bude ji vyvážet do Latinské Ameriky

„Nyní jsme velmi, velmi blízko okamžiku, kdy existují všechny podmínky pro proces obžaloby,“ myslí si oproti tomu Villaverde a poukazuje na potácející se brazilskou ekonomiku, údajnou existenci několika Bolsonarových trestných činů spojených s pandemií a jeho nejistou podporu v Kongresu.

K ráznému činu však doteď chyběly vytrvalé pouliční protesty a větší pokles veřejné podpory, které by členy Kongresu přesvědčily, aby Bolsonara opustili. V pátek podle výzkumu institutu Datafolha nesouhlas s Bolsonarem mezi veřejností vzrostl o 8 procentních bodů, zatímco jeho podpora klesla z 37 na 31 procent. Proces obžaloby by se stal pravděpodobnějším, kdyby tento počet klesl na přibližně 20 procent, myslí si Villaverde.

Příští týdny mohou být pro politické přežití Bolsonara klíčové, přičemž dávky v nouzi pro období pandemie by měly skončit dnes. „Jsme na pokraji vážného sociálního problému,“ tvrdí Villaverde. „Miliony brazilských mužů a žen zůstanou uprostřed druhé vlny bez prostředků, přičemž už nyní máme 15 milionů lidí bez práce.“

Autor: