Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Konec diktátu Evropské unie. Británie se chce vrátit k uncím a librám

Ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

Konec útlaku metrického systému a diktátu Evropské unie, zpět k tradičním jednotkám. Britští obchodníci se budou brzy moci rozhodnout, zda budou své zboží vážit kilogramech či librách, gramech či uncích. Vláda totiž prohlásila, že je na čase naplno využít svobodu, kterou Spojené království po brexitu získalo. Návrat ke starým mírám kdysi slíbil premiér Boris Johnson.
  19:12

Oznámení Johnsonovy vlády je symbolickým krokem, jak se zase o něco více zbavit nenáviděných zásahů úředníků EU do „tradičního anglického života“. Poprvé začala Británie zavádět metrický systém v 60. letech minulého století, po roce 2000 ho pak nařizovala unijní pravidla.

Unijní vlajka nezmizí z Británie ani po brexitu. Vláda chce peníze z fondů EU

Své unce a galony sice Britové nemuseli úplně opustit, ale vždy je museli doprovodit i převodem na gramy a litry. Nyní budou mít obchodníci na výběr, v jakých jednotkách budou zboží prodávat zákazníkům. 

Kauzu z tématu kdysi udělal případ „nejslavnějšího trsu banánů v historii“, připomíná The Times. Podnikatele Stevena Thoburna totiž zatkli za to, že prodával banány ve starých jednotkách a pro část veřejnosti se navěky stal prvním „metrickým mučedníkem“. 

Tématu se pak chopil Boris Johnson, ještě když působil v listu The Spectator. Kritizoval tehdy, že mají lidé opustit něco, co dobře funguje třeba ve Spojených státech, „nejúspěšnější ekonomice na Zemi“, a nahradit to systémem z dob Napoleona. 

A když se stal premiérem, slíbil, že se Británie vrátí k „této staré svobodě“. „Lidé chápou, co je to libra jablek. Přijde éra velkorysosti a tolerance vůči tradičním jednotkám,“ prohlásil Johnson před dvěma lety.

Premiérův ministr pro brexit David Frost pak při oznamování aktuálního vládního plánu řekl, že je návrat k librám a stopám součástí širší snahy „zúročit svobody získané po brexitu“ tak, aby pravidla ve Spojeném království co nejlépe sloužila britským zájmům. 

Krok se dotkne i britských hospod, které budou zase moci servírovat pinty piva ve sklenicích s obrázkem koruny. Ani to se podle standardizovaných pravidel EU nesmělo. Používání metrického systému před časem rovnou zakázal vládní politik Jacob Rees-Mogg. Ovšem jen svým zaměstnancům. 

Připomeňte si klíčové momenty brexitu na časové ose:

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat