Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Britští školáci ztrácejí zájem o cizí jazyky, nejezdí už ani do zahraničí

Jak se naučit cizí řeč? Existuje spousta způsobů, ale jen jediný stoprocentně účinný: skočit do vody a plavat. Zkrátka se sebrat a odjet do světa. foto: Shutterstock

Téměř dvě třetiny britských základních škol už neorganizují skupinové pobyty v zahraničí. Důvodem je pokles zájmu o výuku cizích jazyků, ale i vysoké náklady a covidová omezení. Vyplývá to ze zprávy vzdělávací organizace British Council o trendech v jazykové výuce. Již několik let také výrazně klesá počet malých Britů, kteří se učí němčinu.
  8:52

Následník britského trůnu princ Charles se při návštěvách Německa pravidelně obrací na své posluchače v němčině, královna Alžběta II. opakovaně na veřejnosti hovořila francouzsky, ale princ William měl problémy s francouzštinou při svém vystoupení v Kanadě.

Stejně jako v britské královské rodině klesá zájem o výuku cizích jazyků i u dětí na britských základních školách. Zhoršují se i jejich jazykové dovednosti.

Nejžádanějším jazykem na britských základních školách je francouzština, učí se na 72 procentech z nich. S 29 procenty následuje španělština. 

Organizace British Council to vysvětluje přitažlivostí těchto zemí spojených s vidinou prázdnin na pláži. Němčina je na třetím místě, ale aktuálně se učí jen na pěti procentech škol a se třemi procenty se na ni dotahuje čínština. 

Němčina se podle zprávy považuje za náročný a elitní jazyk, častěji se objevuje v nabídce britských škol na bohatším jihu země než na chudším severu.

Celkem 64 procent škol, které se zúčastnily průzkumu, nemají žádné mezinárodní aktivity. Stejně odpovědělo i 38 procent středních škol. Obě tato čísla jsou podle zprávy výrazným propadem ve srovnání s předchozími lety. Na vině je podle zprávy zejména pandemie covidu-19. 

Cesty však komplikuje i administrativa. Britská hostitelská rodina, která chce ve své domácnosti přijmout studenta na výměnném pobytu, musí předložit policejní potvrzení o bezúhonnosti. Kvůli přísnějším pravidlům pro vstup do Británie po jejím odchodu z Evropské unie také klesá zájem evropských škol o spolupráci s Británií.

Do roku 2004 si Britové jako jeden maturitní předmět museli zvolit cizí jazyk. Tehdejší labouristická vláda tuto povinnost zrušila a zájem anglických žáků o cizí jazyky od té doby klesá.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...