Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Karel III. v projevu ocenil zájem o ekologii i nezištnost vůči druhým

Svět

  15:38aktualizováno  16:37
Britský král Karel III. pronesl vánoční poselství před stromem ověšeným udržitelnými ozdobami. Ve svém projevu vyzdvihl „nezištnou armádu“, která tvoří „páteř naší společnosti“ a pomáhá druhým. Ocenil též celospolečenský zájem o ekologická témata. Byl to jeho druhý vánoční projev od nástupu na trůn, ale prvním od květnové korunovace.

„Mé srdce zahřál nespočet příkladů nápaditých způsobů, jak se lidé starají jeden o druhého, jak dělají něco navíc, aby pomohli lidem kolem sebe prostě proto, že vědí, že je to správné,“ řekl panovník.

Karel III. uvedl, že jej těší zájem společnosti o téma životního prostředí. „Během svého života jsem s velkou radostí pozoroval, jak roste povědomí o tom, jak musíme chránit Zemi a naši přírodu. jako jediného domova, který všichni sdílíme,“ řekl. „Staráme se o Zemi kvůli dětem naších dětí.“

Ještě předtím, než se králem, Karel III. po většinu svého života prosazoval ekologické cíle, jako je ochrana divoké přírody a boj proti klimatickým změnám.Na začátku měsíce vystoupil na klimatickém summitu OSN v Dubaji.

Svůj ekologický zájem demonstroval vystoupením před stromem z udržitelných ozdob. Ty byly vyrobeny ze dřeva, sušených pomerančů, hnědého skla, šišek a papíru. Strom bude později znovu vysazen, uvedl palác.

Dotkl se i tématu války mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás na Blízkém východě. „V době stále tragičtějších konfliktů ve světě se modlím, abychom také my mohli udělat vše, co je v našich silách pro ochranu navzájem.“

Loni britský panovník pronesl své vánoční poselství k národu poté, co zemřela jeho matka, královna Alžběta II. Karel III. hovořil o své víře v lidstvo v době „velké úzkosti a strádání“.

Poděkoval též všem, kteří pomáhají ostatním. Vyzdvihl práci vojáků, policistů, zdravotníků, učitelů i dalších. Zvláště zdůraznil přínos lidí, kteří přispívají penězi, jídlem nebo tolik cenným časem potřebným. Ocenil i charitativní organizace a náboženské spolky

Autoři: ,