Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zemřel nakažený při autonehodě, tak ho zabil koronavir.‘ Britové raději pozastavují hlášení o mrtvých

Britská centrální banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská centrální banka. | foto: Matt DunhamČTK

Londýn Britská vláda v sobotu oznámila, že pozastavuje každodenní hlášení počtu nových úmrtí spojených s nemocí covid-19, dokud se nevyjasní pochybnosti kolem způsobu evidence případů v Anglii. Informuje o tom agentura Reuters. Akademici z Oxfordské univerzity předtím v článku uvedli, že v důsledku metodiky úřadu Public Health England (PHE) mohou být mezi oběti koronaviru započítáni i lidé, jejichž smrt způsobí zástava srdce či dopravní nehoda.

Británie aktuálně na speciálním vládním webu hlásí 45 223 úmrtí spojených s covidem-19 a má tak zdaleka nejvyšší oficiální bilanci epidemie v Evropě. Metodika se ovšem může v různých zemích výrazně lišit, přičemž v britském případě vládní statistika vyjadřuje počet „úmrtí lidí, kteří měli pozitivní výsledek testu“ na virus SARS-CoV-2.

Podle vědců z Oxfordu to ovšem v praxi znamená, že do bilance může být zahrnuto i úmrtí, které nastane poté, co se člověk z covidu-19 zotaví, a s koronavirovou nákazou nijak nesouvisí. „Pacient, který byl pozitivně testován, ale byl úspěšně vyléčen a mohl opustit nemocnici, bude započítán jako zemřelý na covid i když dostane zástavu srdce nebo jej o tři měsíce později zajede autobus,“ citovala agentura AFP z článku nazvaného „Proč se v Anglii lidé nikdy nemohou vyléčit z covidu-19 - statistická anomálie“.

Distilérka ginu v britském Manchesteru vyrábí dezinfekci.
Muž v Londýně

„PHE podle všeho nebere v potaz datum výsledku testu na covid, ani skutečnost, že daná osoba byla úspěšně léčena a propuštěna z nemocnice,“ uvádí dále článek.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v pátek reagoval nařízením „urgentního přezkoumání“ práce se statistikami. Dnes vláda v prohlášení oznámila, že dokud se věc nevyjasní, nebude zveřejňovat denní počty hlášených obětí covidu-19. „Momentálně denní bilance úmrtí započítává všechny lidi, kteří měli pozitivní nález na koronavirus a od té doby umřeli, přičemž není omezena doba mezi okamžikem testování a datem úmrtí,“ píše se podle Reuters v oznámení.

Ačkoli mohly být některé případy do anglické bilance obětí započítány chybně, údaje britského statistického úřadu ONS nasvědčují tomu, že covid-19 ve skutečnosti v Británii způsobil výrazně více úmrtí, než kolik momentálně hlásí ministerstvo zdravotnictví. V zemi za dobu epidemie umřelo asi o 65.000 lidí více ve srovnání s průměrem z několika posledních let pro stejný časový úsek.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...