Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Londýn hrozí zrušením severoirského protokolu. Nedělejte to, varuje irský premiér

Premiér Boris Johnson míří do volební místnosti. (5. května 2022) foto: ČTK

Dohoda Velké Británie a Evropské unie ohledně hranice v Severním Irsku je pod tlakem. O zrušení části takzvaného severoirského protokolu vláda Borise Johnsona usiluje dlouhodobě. Proti jednostrannému rušení pobrexitových ujednání už varoval irský premiér Micheál Martin.
  7:19

Deník The Times v pondělí napsal, že britská ministryně zahraničí Liz Trussová prosazuje zrušení velké části takzvaného severoirského protokolu, který po brexitu upravuje obchodní pravidla v tomto britském regionu s 1,9 miliony obyvatel. Podle listu hodlá ministryně rovněž ukončit vleklá jednání s Bruselem ohledně vztahů po odchodu Británie z EU.

„Dnes ráno jsem mluvil s premiérem Borisem Johnsonem. Ohledně protokolu jsem zdůraznil potřebu zintenzivnit diskuse mezi EU a Spojeným královstvím a vyhnout se jakýmkoli jednostranným krokům,“ uvedl Martin na Twitteru. Dodal, že s britským ministerským předsedou se shodl na nutnosti co nejrychlejšího vytvoření severoirské regionální vlády.

Severní Irsko kvůli protokolu částečně ztratilo dosavadní pevná pouta se Spojeným královstvím, protože musí dodržovat pravidla jednotného trhu EU a celní unie. Demokratická unionistická strana (DUP), která v Severním Irsku zastupuje protestantskou a probritskou část voličů, požaduje jeho zrušení. Ve víkendových volbách do severoirského parlamentu nicméně DUP skončila až druhá – prvně v historii totiž zvítězila katolická republikánská strana Sinn Féin prosazující sjednocení Severního Irska s Irskou republikou, která je členem EU.

Londýn dlouhodobě vyhrožuje, že některé části protokolu jednostranně zruší. Velvyslanec EU v Británii Joao Vale de Almeida uvedl, že blok je připraven obnovit rozhovory o protokolu po pauze kvůli volbám, ale nebude přehodnocovat ujednání, které je klíčové pro obchodní pravidla po brexitu.

„Řekněme si to jasně: nejsme připraveni znovu vyjednávat o mezinárodní smlouvě, kterou jsme podepsali teprve před několika lety,“ řekl Vale de Almeida rozhlasové stanici BBC. „Ale také je nám jasné, že jednostranná akce vytváří více problémů, než kolik jich řeší. Musíme tedy najít společně dohodnutá řešení,“ dodal unijní ambasador.

Republikáni a unionisté dodržují od roku 1998 ujednání o dělbě moci na základě velkopáteční mírové dohody, která ukončila dlouholetý konflikt v zemi. DUP v pondělí odmítla se stranou Sinn Féin vstoupit do koalice. Vzhledem k volební matematice tak Severní Irsko patrně čeká pat a krajně složité vytváření vlády.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat