Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Británie si připomíná loňské atentáty

Svět

  12:31
LONDÝN - Právě rok uplynul od sebevražedné akce čtyř mladých muslimů v Londýně. Teroristé loni v metru a autobusech zabili 52 lidí, jejichž památku si dnes lidé ve Velké Británii připomněli.

Lidé kladou kytice poblíž místa loňského výbuchu

Čtyři britští muslimové tehdy kromě 52 lidských životů měli na svědomí dalších asi 700 zraněných.

Ministryně kultury Tessa Jowellová a londýnský starosta Ken Livingstone položili kytice v 9:50 (8:50 místního času) u nádraží King's Cross a v 10:47 (9:47 místního času) na Tavistockově náměstí. Právě v tyto okamžiky na těchto místech byly odpáleny bomby.

Akce, které jsou plánovány na celý den, vyjadřují smutek, vzpomínku a zamyšlení. V řadě případů jsou to akce, kde si pozůstalí nepřejí účast veřejnosti ani novinářů.

Mnoho Britů se nadále obává, že teroristé mohou kdykoli udeřit znovu. Velitel londýnské policie dnes ráno potvrdil, že nemůže zaručit, že se policii podaří zabránit každé další akci. Připomněl varování jednoho z irských teroristů, který se před lety pokusil vyhodit do povětří vedení Konzervativní strany včetně tehdejší premiérky Margaret Thatcherové: "Nám stačí mít štěstí jednou, vy ho musíte mít pokaždé," řekl tehdy policii.

Atentátník: Loňské útoky jsou jen začátek
Televize Al-Džazíra v předvečer dnešního výročí vysílala prohlášení jednoho z londýnských sebevražedných útočníků Shehzada Tanweera, který varoval, že loňské útoky jsou jen začátek. Načasováním tohoto vysílání, které Al-Džazíra doplnila vyjádřením druhého nejvyššího muže teroristické sítě Al Kajda, byli mnozí lidé v Londýně konsternováni. Mnozí ho považují za jasné varování do budoucna.

Londýnská policie dosud nedospěla k závěru, zda za atentáty skutečně stojí Al Kajda, která se k nim přihlásila. Nikdo nebyl oficiálně obviněn. Velitel londýnské policie Ian Blair dnes řekl, že Al Kajda je v těchto případech hodně oportunistická, a není podle něj vyloučeno, že se k akci hlásí, i když s ní ve skutečnosti nemá nic společného. Blair ale také řekl, že Al Kajda není hierarchicky uspořádaná organizace, ale spíše síť s klíčovými zprostředkovateli.

Nejen pozůstalí, ale i mnoho dalších lidí není spokojeno s výsledky tří oficiálních vyšetřování. Požadují nové, podrobné veřejné vyšetřování, které má odpovědět na otázky, jež se vynořují. "Nepotřebujeme vědět, co se stalo. To víme, byli jsme tam. Potřebujeme vědět, proč," říká o tom Rachel Northová, která tuto petiční akci vede.

Nedávné průzkumy mínění prokázaly, že Britové se obávají dalších útoků islámských teroristů. Asi třetina se domnívá, že islám je hrozbou britskému způsobu života, stejně jako asi třetina britských muslimů považuje za ohrožení britské hodnoty. Muslimové na jedné straně pociťují zvýšenou nevraživost většinové populace, na druhé si uvědomují, že musejí udělat více, aby se do ní začlenili a aby pomohli v boji proti extremistům.

Autor: