Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nezávislé Skotsko? Soud překazil plány. Zakázal hlasování bez souhlasu vlády

Jeden ze skotských občanů podporující referendum. (11. října 2022) foto: Reuters

Skotsko nemůže uspořádat druhé referendum o nezávislosti bez souhlasu vlády v Londýně. Rozhodl o tom ve středu britský nejvyšší soud. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová se i tak zasazuje o vypsání dalšího referenda, které chce uspořádat 19. října 2023.
  12:28aktualizováno  12:40

Podle agentury Reuters představuje verdikt neúspěch pro skotské nacionalisty, kteří plebiscit plánovali na příští rok. Sturgeonová uvedla, že je rozhodnutím soudu zklamaná, bude ho ale respektovat.

V roce 2014 Skotové poměrem 55 ku 45 procentům odmítli odchod z více než 300 let staré unie s Anglií. Podle zastánců skotské nezávislosti ale pozdější vystoupení Británie z Evropské unie změnilo situaci natolik, že je nutné uspořádat nové referendum. Skotové se v hlasování o brexitu z většiny vyslovili proti vystoupení z EU. V současném skotském parlamentu převládají stoupenci nezávislosti.

„Skotský parlament nemá pravomoc přijmout zákon o referendu o nezávislosti Skotska,“ uvedl podle agentury DPA předseda britského nejvyššího soudu Robert Reed. Plebiscit by podle něj byl záležitostí, která se týká celého Spojeného království, a tudíž přesahuje pravomoci skotského parlamentu. Středeční rozhodnutí bylo podle Reeda přijato jednomyslně.

Sturgeonová se zasazuje o vypsání dalšího referenda, které chce uspořádat 19. října 2023. Musí ale podle ní být zákonné a mezinárodně uznané. Britská vláda souhlas s novým referendem odmítá dát a tvrdí, že Skotové už v roce 2014 měli příležitost vyjádřit se k samostatnosti a odmítli ji. Hlasování o nezávislosti by se podle ní mělo uskutečnit jednou za generaci.

Sturgeonová také uvedla, že zákon, který znemožňuje Skotsku určit si vlastní budoucnost bez souhlasu Londýna, odhaluje, že „jakákoliv představa o Spojeném království jako dobrovolném partnerství je mýtus“. Volání Skotska po nezávislosti podle ní nemůže být v demokracii umlčeno.

Britský ministr pro otázky Skotska Alister Jack podle Reuters uvedl, že vláda v Londýně rozhodnutí respektuje. „Bereme na vědomí a respektujeme středeční jednomyslné rozhodnutí nejvyššího soudu,“ uvedl Jack v prohlášení. „Budeme i nadále konstruktivně spolupracovat se skotskou vládou na řešení všech problémů, které jsou nám společné a kterým čelíme,“ dodal.

Příznivci nezávislosti plánují na středeční odpoledne demonstraci před skotským parlamentem v Edinburghu a na dalších místech.

Autoři: ,