Londýn původně odůvodnil sankce proti podnikateli tím, že byl akcionářem finančního ústavu Tinkoff Bank, který působí v oblasti se strategickým významem pro ruskou vládu. Z toho také vyplývalo, že podnikatel „se podílel na získávání výhod či podpory od ruské vlády“.
Nicméně Tiňkov po invazi ruských vojsk na Ukrajinu patřil k prvním z hrstky ruských podnikatelů, kteří otevřeně vystoupili proti rozpoutání války. Loni na podzim se na protest proti válce zřekl i ruského občanství. Tiňkovovu žádost o zrušení sankcí podle listu podpořil také britský podnikatel Richard Branson, podle kterého zámožný ruský podnikatel „nikdy nebyl oligarchou“.
Loni v dubnu Tiňkov odstoupil z čela banky a týž měsíc byl donucen prodat svůj balík akcií ve společnosti TCS, ovládající Tinkoff Bank, skupině Interros Vladimira Potanina. Tinkoff Bank je dvanáctou největší banku v Rusku podle objemu aktiv.
Tiňkov předloni figuroval podle časopisu Forbes na 12. místě v žebříčku nejbohatších lidí v Rusku s majetkem odhadovaným na 4,7 miliardy dolarů. V celosvětovém žebříčku mu patřila 608. příčka. Loni ze všech žebříčků vypadl.
Tiňkov patřil k průkopníkům internetového bankovnictví v Rusku. Proslul i jako sponzor silniční cyklistiky, v jeho týmu Saxo-Tinkoff jezdili v minulé dekádě například Alberto Contador, Peter Sagan či Roman Kreuziger.