Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Tisíce benzínek bez pohonných hmot. Británie vydá dočasná víza, mají pomoci v krizi

Velká Británie se potýká s nedostatkem řidičů kamionů, což kromě prázdných regálů v obchodech vede i k nedostatku benzinu na pumpách. Některé už musely zavřít, u jiných se tvoří fronty. Snímek pochází z obce Maidenhead. (24. září 2021) foto: Profimedia.cz

V Británii byly v neděli podle asociace prodejců benzinu PRA tisíce čerpacích stanic bez pohonných hmot. Britská vláda vydá až 10 500 dočasných víz pro řidiče nákladních automobilů a pracovníky v drůbežářském průmyslu. Reaguje tak na problémy v zásobování způsobené nedostatkem pracovních sil.
  22:15

Asociace silničních dopravců RHA odhaduje, že v Británii nyní chybí až 100 000 řidičů nákladních aut. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie covidu-19 a odchodu Británie z Evropské unie.

Nedostatek řidičů způsobuje výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot pro čerpací stanice a potravin pro supermarkety.

Asociace PRA oznámila, že z téměř 5 500 nezávislých čerpacích stanic, které zastupuje, v neděli asi dvě třetiny hlásily, že už neměly co prodávat. Ostatní jsou údajně „částečně na suchu“ a brzy jim pohonné hmoty dojdou.

Britská vláda se rozhodla vydat až 5 000 tříměsíčních víz pro řidiče nákladních vozů a dalších až 5 500 pro pracovníky v drůbežářství. Britská obchodní komora však tento krok považuje za nedostatečný a přirovnává ho k hašení ohně náprstkem vody.

„Vím, jak jsou po osmnácti obtížných měsících pro nás všechny tyto Vánoce důležité. Podnikáme proto tyto kroky, abychom zajistili, že přípravy zůstanou na dobré cestě,“ uvedl k rozhodnutí o dočasných vízech ministr dopravy Grant Shapps. Dříve přitom vláda dočasná víza odmítala, a to na navzdory výzvám maloobchodních a logistických společností k jejich zavedení.

Vláda upozornila, že tato víza nejsou dlouhodobým řešením. Tím je podle ní zaměstnávání více britských řidičů s vyššími platy a lepšími pracovními podmínkami, napsala agentura Reuters.

Deník The Guardian zároveň přišel s informací, že kabinet premiéra BoriseJohnsona zvažuje plán podpořit rozvoz benzinu nasazením armády.

Kvůli obavám z nedostatku pohonných hmot se v posledních dnech tvoří u britských čerpacích stanic až několikahodinové fronty. Shapps v neděli Brity vyzval, aby benzin nakupovali běžným způsobem. „Paliva je dostatek,“ prohlásil. Dodal, že pokud by lidé tankovali pouze tehdy, kdy to skutečně potřebují, netvořily by se fronty a na čerpacích stanicích by bylo stále dost benzinu.

Na britských pumpách dochází benzin. Nepanikařte, prosí Johnson řidiče

Podobně situaci vidí šéf asociace PRA Brian Madderson, podle kterého je příčinou aktuálních problémů „zkrátka a jednoduše nakupování v panice“. „V téhle zemi je spousta paliva, jenom je na špatných místech pro motoristy. Je stále v terminálech a v rafineriích,“ řekl BBC.

Podle průzkumu společnosti Opinium, který zveřejnil list The Observer, se zhruba dvě třetiny voličů domnívají, že vláda krizi v zásobování řeší špatným způsobem. Brexit označilo za „zcela nebo částečně na vině“ 68 procent respondentů, ovšem ještě větší část z nich (76 procent) ukázala v tomto směru na pandemii covidu-19. Evropské unii lze připisovat vinu podle 48 procent dotázaných.

Vůdce opozičních labouristů Keir Starmer podrobil vládu kritice za to, že podle něj po referendu o brexitu nebyla schopna naplánovat opatření k řešení nedostatku pracovních sil. „Jde tu o naprosto nedostatečné plánování,“ uvedl. „Bylo to předvídatelné,“ dodal.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat