Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ve Velké Británii chtějí zakázat rajský plyn. Mladí ho užívají jako drogu

Šlehačka - Kapsle S Oxidem dusným v Amsterdamu v Nizozemsku (18. června 2022) foto: Profimedia.cz

Britská vláda se chystá kriminalizovat držení rajského plynu. Oxid dusný totiž mezi mladými lidmi patří k nejoblíbenějším drogám, napsal v neděli portál BBC. Rozhodnutí padlo navzdory doporučení protidrogové komise.
  20:37

Kabinet chce také přísněji kontrolovat prodejce oxidu dusného, který se běžně používá jako anestetikum v medicíně nebo v bombičkách pro výrobu šlehačky.

„Jsme znepokojení nárůstem zdravotních a společenských škod spojených s oxidem dusným a tím, jak lehce je veřejně dostupný, zejména mladým lidem... Proto bude poprvé držení oxidu dusného trestným činem,“ uvedl mluvčí vlády. Rozhodnutí padlo navzdory doporučení protidrogové komise (ACMD), která se nedávno vyslovila proti kriminalizaci držení rajského plynu.

„Děláme to proto, že kdykoli projdete městským parkem, leží všude kovové lahvičky, které jsou důkazem, že lidé považují veřejná místa za vhodná pro braní drog. Je to nepřijatelné,“ řekl v neděli v pořadu BBC ministr pro bydlení Michael Gove.

Neziskové organizace a odborníci upozorňují, že kriminalizace držení rajského plynu může paradoxně způsobit zhoršení situace. „Představa, že tohle někoho odradí, je směšná. Půjde jen o kriminalizaci uživatelů a kontrolu nad produktem získají zločinecké gangy,“ citovala BBC Stevea Rollese z organizace Transform Drug Policy Foundation. „Je to jen politické divadlo, pokud potřebujete důkaz, tak se podívejte na to, že ignorovali vlastní poradce,“ dodal.

Pražská záchranná služba začala jako první v Česku vybavovat své vozy směsí...

Průzkumy uvádí, že ve Velké Británii má zkušenost s užíváním rajského plynu skoro desetina mladých lidí mezi 16 a 24 lety, tedy víc než půl milionu lidí. Plyn se nejčastěji vdechuje z balonků, jež se plní z malých kovových láhví. Plyn vyvolává krátkodobý pocit euforie, odtud také lidový název rajský plyn (anglicky laughing gas).

Autoři: ,