Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Británie chce zařadit Wagnerovce na seznam teroristů, píše list

Šéf ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti Jevgenij Prigožin (3. srpna 2022) foto: Profimedia.cz

Británie se chystá zařadit ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu na seznam teroristických organizací. Ve středu o tom napsal deník The Times, podle kterého by Londýn mohl k tomuto kroku sáhnout v řádu týdnů. Pokud by Wagnerovci měli v Británii statut teroristické organizace, bylo by trestné členství v této skupině, pobídky k její podpoře nebo nošení jejích znaků na veřejnosti.
  8:54

Na britském seznamu teroristických organizací figuruje například hnutí Islámský stát nebo Al-Káida. Zařazení na tento seznam s sebou nese i finanční sankce například v podobě zákazu přelévání prostředků přes britské finanční instituce nebo zmražení kont.

Neexistují ale žádné informace o tom, že by Wagnerova skupina nebo jednotlivci, kteří na ní mají vazby, od začátku války na Ukrajině v Británii jakkoli operovali, píše The Times.

Wagnerova skupina hraje významnou roli v ruských snahách dobýt území sousední Ukrajiny, její bojovníci se v posledních měsících intenzivně zapojili i do bitvy o Bachmut. Skupina založená Jevgenijemm Prigožinem působí i v mnoha afrických zemích.

Prigožin minulý pátek prohlásil, že skupina kvůli nedostatku munice k 10. květnu stáhne od ukrajinského Bachmutu své jednotky do týlových táborů a pozice předá ruskému ministerstvu obrany.

V úterý dodal, že mu ruské ministerstvo obrany pohrozilo, že pokud se stáhnou od Bachmutu, jeho muže obviní z vlastizrady.

Podle Prigožina přitom ze svých pozic ve východoukrajinském městě uprchla jedna celá ruská jednotka. Prigožin rovněž tvrdí, že jeho vojáci stále nedostali munici, kterou jim ruská armáda slíbila.

Autoři: ,