Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové odsoudili za přípravu atentátu tři muslimy

Muslimové odsouzeni v Británii za přípravu atentátů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimové odsouzeni v Británii za přípravu atentátů. | foto: AFP

LONDÝN Britská justice dnes uznala, že tři britští muslimové jsou vinni z přípravy atentátu na nejméně sedm letadel z roku 2006. Pomocí tekutin, které vydávali za nápoje, chtěli do vzduchu vyhodit nejméně sedm dopravních letadel. Trest by měl soud stanovit v pondělí 14. září.

Odhalení případu vedlo k celosvětovému zpřísnění bezpečnostních opatření v letecké dopravě. Cestující si od té doby nesmí s sebou do letadel brát tekutiny.

Proces s celkem osmi muslimy začal letos v únoru. Obžaloba je vinila ze spiknutí, jehož cílem byla vražda. Tři muži - osmadvacetiletí Abdulla Ahmed Ali a Tanvir Hussain a o rok starší Assad Sarwar - jsou z tohoto činu podle soudu vinni. Podle poroty vedli teroristickou buňku a chtěli provést největší útok po 11. září 2001.

U dalších čtyř údajných kompliců, kteří měli pronést výbušninu do letadla, soud vinu na vražedném spiknutí neuznal. U osmého obžalovaného porota nerozhodla, uvedly agentury. Všichni obžalovaní vinu popírají. Tvrdí, že se menšími explozemi chtěli jen postarat o rozruch na letištích, uvedla DPA.

Tento proces je už druhým soudním řízením, které se v kauze koná. První se uskutečnilo loni. Soudci tehdy trojici uznali vinnou z méně závažného činu než nyní. U ostatních obžalovaných se na verdiktu neshodli. Porota podle agentury DPA viděla plány útoků na letadla a s nimi spojený pokus masové vraždy jako neprůkazné. Žaloba už tehdy oznámila, že bude usilovat o nový proces.

"Nálože měli odpálit za letu"

Policie britské muslimy zatkla v srpnu 2006, a to údajně těsně před provedením jejich plánu. Na palubu nejméně sedmi letadel chtěli propašovat součásti náloží, které jsou samy o sobě neškodné. Pak je hodlali sestavit a odpálit. Terčem se měly stát linky z Londýna do USA a Kanady. Letouny měly kapacitu až 258 cestujících.

Státní zástupce Peter Wright řekl, že muži chtěli v příručním zavazadle pronést na palubu součástky, které vydávali za "láhve s nealkoholickými nápoji, baterie a jiné neškodné předměty". "Nálože měli sebevražední atentátníci odpálit za letu," uvedl Wright. Podle něj by spiknutí přivodilo "smrt civilních obětí v nebývalém měřítku".

Atentáty se měly odehrát asi rok po pumových útocích, které si v Londýně vyžádaly 52 mrtvých. Spiknutí prý řídil někdo z Pákistánu. Odhalení komplotu vedlo v následujících dnech ke zrušení více než tisíce letů a k zavedení přísnějších bezpečnostních pravidel v letecké dopravě.

O britském procesu s atentátníky čtěte také v úterním listu

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz